HepiSorKategori: SağlıkKedinin safra kusma nedeni ne olabilir?
Bilgesue 2 sene önce sordu

Kedinin safra (sarı) kusma nedeni ne olabilir?
Kedim geçen gün safra kustu. Daha sonra üstüne mama yedi onu çıkardı bütün olarak hemen. İki gün sonra bir kere daha mama yedikten hemen sonra mamayı çıkardı bütün olarak. (Bu sonuncusunu hızlı yemesine bağlıyorum. genelde çok hızlı mama yiyor.) Daha önce röntgeni çekildi hiçbir şey çıkmadı.
Ben üşütmeye (mide üşütmesi) bağlı olduğunu düşünüyorum.
Bu arada kedim dişi ve 1 buçuk yaşında. Yeme, içme, hareket durumu, dışkı problemi yok .
Nedeni ne olabilir sizce?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedinizin kronik bir sindirim sistemi problemi olabilir. Özellikle sindirilmemiş mama kusulması mide girişinde görülebilecek problemlere işaret ediyor olabilir. Safra içeren kusmalar genellikle hayvan aç iken görülür. Hairball problemlerinde de yine bu şekilde mama sonrasında kusma görülebilir. 
 
Bu durumun altında karaciğer problemleri, sindirim sistemi enfeksiyonları, parazitler, beslenme bozuklukları veya mideye sürekli rahatsız edecek bir başka sebep olabilir. 
 
Detaylı bir şekilde ilaçlı röntgen çekilerek sindirim sisteminin hangi bölgesinde problem olduğu görülebilir. Özellikle tedavi süresince beslenmesi takip edilmelidir. Bununla birlikte sindirim sistemini rahatlatacak destek takviyeler de kullanabilir.
 
Geçmiş olsun

Toplam 12 kişiden 6 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?