HepiSorKategori: SağlıkKediyi ensesinden yanlış bir şekilde tutup kaldırdım
Profile photo offuki53342Furkan Reyhan 2 sene önce sordu

sokakta yavru bir kediyi ensesinden yanlış bir şekilde tutup kaldırdım ve kedi birkaç kez miyavladı. yere bıraktığımda ise bir şeyi yokmuş gibi görünüyordu. okuduğum birkaç yazıda bu yanlış tutuş kalıcı kas ve omurilik zedelenmelerine neden oluyormuş.bu konu hakkında beni aydınlatabilir misiniz?çok fena vicdan azabı duyuyorum. iyi çalışmalar. teşekkür ederim.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Yetişkin kedilerin ensesinden tutulması belirli koşullar dışında önerilmiyor. Yavru kedilerde ise genellikle çok erken dönemde bir problem olmayacaktır. Tabi ki uyguladığınız kuvvetin ve sıkma etkisinin de fark yaratacağını söyleyebilirim. Ancak genel olarak yavru kediler anneleri tarafından taşındıklarında kendilerini rahat bırakırken başka bir canlı tarafından tutulması rahatsız edici olabilir. 
 
Bu nedenle eğer kedinin ensesinde bir şişlik, sürekli miyavlama, keyifsizlik gibi belirtileri varsa ağrısı olabilir. Bunun dışında omuriliğe ve kas yapısına ciddi bir zarar vermeniz için kuvvet uygulamış olmanız gerekiyor. Çok küçük bir kediden bahsediyorsak imkan dahilinde tabi ki ancak bunun öncesinde fazlasıyla tepki vermeye çalışacaktır. Eğer kediyi tekrar görebilir ve sağlıklı olduğunu gözlemlerseniz bir problem olmayabilir.
 
Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?