HepiSorKategori: SağlıkKısırlaşan sokak köpeğimde şişlik ve benekler gördüm
Cansu 2 sene önce sordu

2 gün oldu belediye tarafından dışında sokak köpeğini kısırlaştırdım. Kızgınlık dönem öncesi 1 2 gün sonra yaptırdım bu işlemi görmesemde kanaması vardı. 1 2 günlük olduğu için çok olduğunu sanmıyorum. 2 gün wc yapmadığını düşünüyorum klinikte çok korktu 3.gün ben dışarda dolaştırip yaptırdım fakat 2.gün olmasına rağmen bana şişlik var biraz ve acik kirmizi benekler gozlemledim. Hareketinde bi sorun yok yemektede aynı şekilde. Normal mi fazla mi endişeye kapiliyorum. Ve antibiyotik gibi bi ilaçta onermediler sokak köpeği olduğu için mi bilmiyorum. Bilgiplendirebilirseniz çok sevinirim çünkü onemseyerek okuyorum cevabınızı bekliyorum tesekkurler

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Operasyon bölgesinde küçük çapta kanama odakları görülmesi normal karşılanır. Ancak bu kırmızılık olarak tarif edilen bölgeler birleşir veya artış gösterirse bu kanamaya işaret edebilir. Yine aynı şekilde bahsettiğiniz şişlik de beklenen bir durum değildir. 
 
Köpeğinizin iştahsızlığı, halsizliği gibi ek belirtileri görmeniz vakit kaybetmeden veteriner hekiminize görünmenizi gerektirecektir. Operasyon sonrası koruyucu olarak ve operasyon risklerine karşın antibiyotik önerilmesi genellikle protokolün içerisindedir. Sokak köpekleri bağışıklık sistemleri daha güçlü canlılardır ancak operasyon sonrası oluşan stres ve süreç onları da yoracaktır. Bu nedenle köpeğinizde anormal bir belirti görürseniz farklı bir veteriner hekime görünmenizi öneririm.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?