HepiSorKategori: BakımKöpegim 14 yasında ve sürekli yaralar çıkıyor
YAVUZ AKTURK 2 sene önce sordu

Köpegim 14 yasında ve rahimdeki kanserli kitile alındıktan sonra tüm vucunda yaralar ve polipler cıktı.Dişleri ve dişetleri kanıyor ve cok kötü durumda.Günde 4 5 ilac kullanıyor (folik asit vitamin gibi..;) Zaman zaman da igne oluyor.Veteriner hekimimie cok güveniyorum ama yapılabilecek baska birsey var mı diye burdan da sormak istedim.

Tesekkurler.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle geçmiş olsun. Yaşlı bir hayvan sahibi olarak bu tarz problemlerin sıklaşması maalesef önüne geçemediğimiz doğal bir süreç.
Ancak size yaşlı bir hayvanın bakımı konusunda dikkat edebileceğiniz bazı hususlardan bahsedebilirim.

  • Yaşlı evcil hayvanların çoğu zaman daha kolay sindirilen ve düşük kalori içeren ve bileşenlerinde antioksidan içeren besinlere sahip mamalara ihtiyaçları vardır.
  • Yaşlı köpeklerde kilo alımı, sağlık problemi riskini arttıracağı için kilo takibi yapılmalıdır
  • Yaşlı insanlarda olduğu gibi, yaşlı evcil hayvanları uygun bir aktivite oranında hareketli tutmak, onların daha sağlıklı ve hareketli olmalarını sağlar.
  • Daha yaşlı evcil hayvanların yaşam tarzlarında, merdivenlerden kaçınmaları, iç mekanlarda daha fazla zaman geçirmeleri vb. yaşam tarzında değişiklikler gerekebilir. 
  • Ağız ve diş yaraları için daha yumuşak mamalar kullanabilir, beslenmesine günde 1 kutu yaş mama ekleyebilirsiniz. Ancak kalori hedefinizi veteriner hekiminiz ile belirleyip uygun bir miktarda dengede tutmalısınız. 
  • Yine ağız için hindistan cevizi yağı, kolloidal gümüş, gliserin iyodür gibi alternatifleri hekiminize danışarak yaraların iyileşmesinde kullanabilirsiniz. 

 
Zor bir süreç olduğunun farkındayım ancak yaşam kalitesini arttırmak dostunuzun yaşadığı problemlerin daha rahat geçirilmesini sağlayabilir.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?