HepiSorKategori: SağlıkKöpeğim aloe vera yedikten sonra vefat etti. Neden olmuş olabilir?
Melih 1 sene önce sordu

Merhaba, 1 hafta önce siyah renkte 2.5 aylık cocker sahiplendik. Bize geldiğinde hasta gibiydi veterinere götürdük antibiyotik iğnesi vurdu, 2 gün sonra önceki sahibinden aloe vera yaprağı yediğini öğrendik tekrar veterinere götürdük 5e yakın farklı iğne vurdu. Bu sabah kaybettik. Bünyesi mi dayanmadı, neden oldu anlayamadım. Bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler.

Attachments
1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 1 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle başınız sağolsun. Aloe vera genellikle özüt olarak kullanılan ve yanık gibi yaralarda olumlu etkiler sağlayan bir bitkidir. Ancak bu bitki yenildiğinde saponin adı verilen kimyasal etken nedeniyle hayvanlar için zehirli olabilmektedir.
 
Bu etken bulantı, ishal, kan şekerinin düşmesi, kusma gibi belirtilere sebep olarak vücuda zarar verebilir. Ayrıca sıvı kaybına neden olması da vücudun zayıf düşmesine sebep olur. Bu noktada hızlıca tedaviye başlanması sürecin iyiye gitmesi için son derece önemlidir. 
 
Tedavi olarak kusmaya neden olan ve köpeğinizin midesinde kalan aloe verayı temizlemek için midenin yıkanması gerekir. Ayrıca aktif kömür gibi zehirlenmeyi tedavi etmeye yönelik seçenekler de değerlendirilecektir.
Köpeklerde aloe vera zehirlenmesinin tedavisi köpeğinizin ne kadar bitki yuttuğuna ve tedavi ile arasında geçen süreye bağlıdır.  Maalesef her geçen zaman miktara bağlı olarak daha ciddi sonuçlara yol açmaktadır. Köpeğinizin 2.5 aylık olması da bu sürece direnmesini zorlaştırmış olabilir.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?