HepiSorKategori: SağlıkKöpeğim american cocker ve erkek arada sırada oyun ..
Cansu 3 sene önce sordu

Köpeğim american cocker ve erkek arada sırada oyun oynarken veya uyurken özel bölgesinden balık kokusuna benzer bir sıvı akıyor ve onu koklayıp yalıyor o şey nedir ve anlama gelmektedır?

1 Yanıt
Doğan Yetim Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba, 
 
Bahsettiğiniz durum köpeklerdeki anal keselerde gördüğümüz ve doluluğuyla ortaya çıkan bir tablo. Bu keseler normal durumlarda dostunuzun dışkısı ile kokusunu bırakmasını sağlar ve diğer köpeklerle tanışırken birbirlerini koklayarak yakınlaşmalarında rol oynar. Ayrıca korktuklarında ve heyecanlandıklarında da bu salgılar nedeniyle bahsettiğiniz koku ortaya çıkar.
 
Ancak bazı durumlarda bu keseler iltihaplanarak ağrıya sebep olabilir ve yapısı itibariyle durum ilerleyebilir. Dışkı ile bir kısmı atılsa da , atılamadığı durumlarda bir veteriner kliniğinde keselerin temizlenmesi gerekir. Özellikle küçük ırklarda bu süreç düzenli olarak yapılmalıdır. 
 
Bu problemi önlemek için dostunuzu lif yönünden daha zengin ve kaliteli bir mama ile beslemeniz işe yarayabilir. Ayrıca egzersiz sıklığını arttırmanız, dışkısını takip etmeniz, bol ve temiz su vermenizi öneririz. 
 
Geçmiş olsun 🙂

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?