HepiSorKategori: SağlıkKöpeğim kulağını eğiyor
Gof 3 sene önce sordu

Merhaba, köpeğim bazen başını sağ kulağı eğik olacak şekilde tutuyor. Diğer kulağını haftada bir silerken sağ kulağı biriken kahverengi kulak kirleri dolayısıyla her gün siliyorum. Bu bi aydır devam ediyor, başını o kadar artık sağa yatırmamaya başladı. Bunun üzerine popo sırt bölgesi arası 1 cm çaplı bi tüy döküntüsü farkettim, yara veya bölgede iz yok. Genelde ton balığı yediğinde yoğun proteinden dolayı bu şekilde döküntüleri olmuştu, vermediğimizde geçti. Evdeki ton balığından yeme ihtimali var. Pazartesi kliniğe gideceğim ama bunların bi bağlantısı var mıdır? İki gündür tekrar kulağını soğuk yerlere getirerek yatıyor. İlginiz için teşekkür ederim 🙂
6 yaşında erkek ingiliz cocker

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Cocker ırkları kulak kepçesinin yapısından dolayı kulak enfeksiyonlarına yatkın ırklardandır. Bahsettiğiniz eğme ve kulak kirleri , köpeğinizde bir kulak enfeksiyonu olma ihtimalini akla getiriyor. Kulak enfeksiyonlarında tedavi uzun süreli olabilmekle birlikte çoğu zaman geç farkediliyor. Dostunuzu yıkadığınızda yada denize giriyorsa kulağına suyun girmesi bu tarz enfeksiyonlara yatkınlığını arttırabilir.
 
Başın eğilmesi, ağrı, kaşıntı, başın sallanması, kaşıntı gibi belirtiler kulak ile ilgili problemlerde karşılaştığımız durumlardandır. Bu yönde veteriner hekiminizin muayenesi ve tedavisini takip etmenizi öneririm.
 
Bazı paraziter enfeksiyonlar kulakta ve deride bu tarz ortak belirtiler verebiliyorlar. Ancak dostunuzun alerjik bir yapısı var ise bu şekilde tüy problemleri de yaşayabilirsiniz. Birbiri ile bağlantı kurulabilecek bir kaç farklı senaryo var ancak doğru teşhis yapılacak muayene ve tahlillerden sonra belirlenebilir.
 
Geçmiş olsun

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?