HepiSorKategori: SağlıkKöpeğim son zamanlarda çok sık hıçkırıyor
kocadağıstan 3 sene önce sordu

köpeğim son zamanlarda çok sık hıçkırıyor. bunun dışında başka dikkat çekici bir şey gözlemlemedim. her hangi bir heyecanlanma stres durumu olmasa bile hıçkırabiliyor sebebi nedir?
köpeğim tibetan spaniel cinsi 2 yaşında ve yaklaşık 4 kg ağırlığında ve sahiplendiğimizden beri aynı mama ile besleniyor. Mama olarak acana kullanıyorum.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Diyaframa sahip tüm memeli canlılar hıçkırabilirler. Hıçkırık diyaframın istemsiz kasılmasıyla ortaya çıkan bir spazm sonucu görülür. Özellikle hızlı yemek yiyen ve heyecanlı köpek ırklarında bu problemler karşılaşıyoruz. Köpeğinizin göğsüne masaj yapmayı deneyebilir, hafif egzersizlerle solunumunu düzenlemeye deneyebilirsiniz.
 
Bununla birlikte mamasını daha az porsiyonlara bölebilir, yavaş yeme kabı denilen mama kaplarını deneyebilirsiniz. Bazen köpeğinizin boyutuna göre büyük taneli mamalar da bu problemi tetikleyebilir. 
 
Çok sıklaştığı durumda kısa bir açık hava yürüyüşüne çıkarmanız etki edebilir. Ayrıca su içirmenizi de öneririm. 
 
Genellikle endişelenmenizi gerektiren bir durum olmasa da, solunum problemleri, astım, sıcak çarpması gibi problemlerde de semptom olarak görülebiliyor.  Hıçkırıklar dakikalarca sürüyorsa ciddi bir problemin de habercisi olabilir. Bu durumda veteriner hekiminize görünmenizi öneriyorum.
 
Geçmiş olsun

cemre 3 sene önce yanıtladı

Teşekkür ederim, kolay gelsin

Toplam 12 kişiden 11 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?