HepiSorKategori: SağlıkKöpeğimde kiraz göz vardı. Tekrar çıktı ne yapmalıyım?
Helin 3 sene önce sordu

Merhaba köpeğim (golden) 5 aylıkken sokakta bulduğumuzda kiraz gözü vardı yaşı geldiğinde ameliyat ettirdik fakat yine çıktı tekrardan ameliyat olmalı mı ne yapmam gerekiyor (şuan 4 yaşında)

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Bahsettiğiniz kiraz göz aslında gözyaşı üretimini de sağlayan Harder bezinin büyümesi sonucu oluşur. Bu bez genellikle kalıtsal olarak bazı ırklarda görülse de enfeksiyona bağlı da gelişebilir. Olabildiğince çabuk müdahale edilmeli ve tedavisine başlanmalıdır. Daha ciddi enfeksiyonlara yol açmaması için kontrol altında tutulması kritiktir. 
 
Son dönemde bu bezin alınmasından ziyade tedavi edilmesi ve cerrahi olarak yerine dikilmesi öneriliyor. Bezin alınması göz kuruluğuna da yol açabileceğinden gözü enfeksiyona daha duyarlı hale getiriyor. Ve bu süre boyunca gözün nemlendirilmesi hayvan sahibine düşüyor. Maalesef ki önleyici bir tedavi bulunmuyor. Bezin yerleştirilmesi de şu anki konumuna bağlı olarak hekiminizin belirlediği teknik ile yapılmalıdır. 
 
Cerrahi düzeltme işlemi genellikle iyi sonuç veriyor. Cerrahi operasyonlarda bezin alınmasındansa yerleştirilmesinde daha hızlı bir iyileşme gözleniyor. 
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?