HepiSorKategori: SağlıkKöpeğime kolit teşhisi konuldu
Profile photo ofHakkiHakkı 2 sene önce sordu

Kopegime kolit tesgisi konuldu ilac tedavisine basladik fakat aylardir gecmedi simdide siddei kusuyor pembe renkte ne yapmayilim

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Sindirim problemlerine yaklaşımda genellikle detaylı bir muayene ve hastalığın öyküsü önceliklendirilir. Genel kapsamda kolitin nedenleri arasında stres, enfeksiyon ve parazitler, travma, alerji ve bağırsak hastalığı gibi sebepler bulunur. Bu genel belirtilerin ışığında doğrudan bir tedavi belirlenmemekle birlikte altta yatan sebeplere yönelik testler yapılmalıdır.

Stres kaynaklı problemlerde çevre değişikliği, yabancı bir hayvanın gelmesi, bir süre yalnız kalma gibi sebepler öncelikle değerlendirilmelidir.
Sebep ne olursa olsun, sindirim sistemindeki problemler su emiliminin azalmasına ve yetersiz beslenmeye neden olur. Ortaya çıkan kusma da bu yüzden görülüyor olabilir.

Bu noktada veteriner hekiminizin altta yatan sebebi bulma aşamasında yönlendirmelerini takip etmenizi önerebilirim. Bununla birlikte probiyotik takviyeleri problemlerinizde iyileşmeye destek sağlayabilir. Bu probiyotikleri ev yoğurdu hazırlayarak yada veteriner kliniklerindeki probiyotik takviyelerinden edinerek kullanabilirsiniz.

Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?