HepiSorKategori: SağlıkKöpeğimin aşıları ne zaman başlar?
Profile photo ofhulya_tatlicanhülya 3 sene önce sordu

merhaba 35 günlük jack russel dişi köpeğim var veterinere götürdüğümde 35 günlükken iç dış parazit yaparız 55. günde aşısına başlarız demişti fakat baska bir veteriner ilk önce pupy isimli yavru köpek aşısını 30 günlükken yapalım iç dış parazit sonra olmalı dedi internette de parazit olmadan aşıların tutmama ihtimali var yazıyordu sizce ne yapmalıyım önce parazit sonra aşı mı ? birde aşı yöntemi ile kısırlaştırma yapılıyor mu yani maddi yönden daha uygun bir kısırlaştırma istiyoruz da ameliyatlı olanlar 250 den başlıyor bilgi verebilirmisiniz ? köpeğim şu an 35 günlük annesinen 17 günlükken ayrılmak zorunda kaldı 1 aylık olana kadar devam süt tozu ile besledık 1 haftadır da yavru köpek mamasını süt ile ıslatıp veriyoruz günde kaç öğün ne kadar yedirmeliyiz? kusura bakmayın ilk heyecanım o köpek o yüzden en iyisi olsun bir hata yapmak istemiyorum. yardımcı olursanız çok sevinirim..

2 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba, 
 
Kişisel olarak parazit tedavilerinin yapılmasını ve aşılamanın sonrasında başlanmasını tavsiye ediyorum. Parazit ile aşılama tamamen birbirinden farklı işlemlerdir ve birbirlerini bu yönde etkilemezler. 
 
Kısırlaştırma için operasyon hala en güvenli çözüm olarak görülüyor. İleri vadede gelişebilecek meme ve rahim tümörlerinin önlenmesinde kalıcı olarak alınmasını öneriyorum. 
 
Endişelerinizi anlayabiliyorum 🙂 Özellikle beslenmesini yakından takip etmeniz önemli. Erken dönemde anneden ayrılmış yavrular bağışıklık sistemlerinin gelişmesi konusunda problem yaşayabiliyor. Bu da virüs kaynaklı hastalıklara daha açık hale getiriyor.  İnek sütü ise içerdiği laktozdan dolayı sindirim problemleri oluşturabilir. Et suyu kullanmanızı önerebilirim. Ayrıca yaş mamaları deneyebilirsiniz.
 
Geçmiş olsun.

HepiPet Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba Hülya,

Köpeğinin sağlığı, beslenmesi, bakımı ve davranışı konusunda ihtiyacın olduğunda sana özel eşleştirdiğimiz veteriner hekimine ulaşabileceğin , beslenme konusunda ise veteriner hekimlerimizin size özel hazırladığı aylık beslenme programlarını takip edebileceğin HepiPet Prime üyelik modelimizi deneyebilirsin.

Detaylı bilgi ve merak ettiğin konular için prime@hepipet.com adresinden bize ulaşabilirsin 🙂

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?