HepiSorKategori: SağlıkKöpeğimin ayağı kırıldı ve pin takıldı
Profile photo ofkkmimarlik1kkmimarlik1 3 sene önce sordu

Merhaba , mart 13/2018 doğumlu bir sağlıklı amerikan coker cinsi bir köpeğe sahibim.oyun parkında Ayağı kırıldı.ilk ameliyatta pin uygulaması yaptılar.(ilk dıştan sabitleme gibi bir uygulama yapacaklarını sonradan gerek olmadığını söylediler.Ama ikinci ameliyatta o uygulamayı yaptılar.)ilk ameliyatta 30 gün bekledik.Ara kontrol yapılmadı.Son artık pini alacağımızda pini çıkarmış tekrar ameliyat olacak dendi.Şimdi yeni yapılan uygulamada kasların küçülmeyeceğini çünkü üstüne ayağın basacağı için sorun olmayacağını söylediler.Resimlerde ilk uygulama ve son uygulama görünecek.Nasıl bir yol izlemem lazım.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Öncelikle geçmiş olsun. İlk olarak kırığın pin ile iyileştirilmesi gerektiğini düşünüldüğünü ve bu yüzden ilk operasyonun gerçekleştirildiğini tahmin ediyorum. Bunun sonrasında dostunuzun aşırı hareketi nedeniyle pin yerinden çıkmış olabilir.

Eksternal fiksasyon dediğimiz sabitleme yöntemi ile kemiğin iyileşmesi ve daha stabil tutulması sağlanması hedeflenmiş. Belirtilen bölgenin tekrar bir pin uygulamasında kötüye gidebilme ihtimaline karşın bu yönde bir operasyona karar verildiğini düşünüyorum. Şu an hareketlerinin nispeten kısıtlanmasını, atlayabileceği ve zıplayabileceği alanlardan uzak tutulmasını, merdiven gibi yapılarda kucakta taşınmasını öneriyorum.

Her şey yolunda gittiği sürece kaslar kendini tekrar güçlendirecek ve kemiklerdeki iyileşmenin ardından toparlayacaktır. Bu dönemde ağrı görürseniz veteriner hekiminizi tekrar bilgilendirmelisiniz. Ayrıca bölgeden bir akıntı, şişlik gibi belirtilerde veteriner hekiminize ulaşmalısınız.

 

Bununla birlikte eğer imkanınız varsa bir veteriner fakültesi hastanesi cerrahi bölümüne başvurarak durumun uzman bir hekim tarafından değerlendirilmesini öneriyorum. Bu tarz ortopedik operasyonlarda 2.görüş almanız önemlidir.

Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?