HepiSorKategori: SağlıkKöpeğimin burnunun çevresinde siyah pütürler oluştu
Aybike 2 sene önce sordu

Burunun üst çevresinde sarı kenarlarında siyah pütürcükler oluştu. Derinin bazı bölümleride kırmızı pullu dökülmeler oluştu. Bir buçuk hafta önce veterinere götrdük hemogram ve leishmania testi yaptı sorun çıkmadı ilaç kullanmaya başladık 5 gün önce ancak hiç bi faydası Yok. İlaçtan sonra deri pullu ve kırmızı olmaya başladı ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz?

Attachments
1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Köpeklerin burunlarında nazal dermatoz dediğimiz problemler görülebiliyor. Bu bölgeyi etkileyen hastalıklar doğuştan, çevresel, bulaşıcı, metabolik, bağışıklık sistemi ile ilgili veya tümöral bi yapıda olabilir. Bu sebeplerin başlıca olanlarını kısaca özetleyebilirim.
 
Mantarlar nedeniyle ortaya çıkan dermatozlarda teşhis dermatolojik inceleme, deri kazıma, sitoloji, kültür ve dermatohistopatoloji ile yapılır. Bu enfeksiyonun potansiyeli, nazal dermatoz hastalıklarının teşhisinde yapılacak muayene ile belirlenir.
 
Bir başka sebep olan bağışık sistemi ile bağlantılı diskoid lupus eritematozus(DLE) hastalığı köpeğin burun bölgesini etkileyen bir hastalıktır. Bu hastalık ikinci en yaygın bağışıklık sistemi kaynaklı dermatittir. Av köpeklerinde ve gün ışığı gören hayvanlarda ise problem daha ağır seyreder.  
 
Tedavi çok çeşitlilik gösterecektir. Altta yatan sebebe göre takibi ve yaklaşımı belirlenmelidir. Problemin tam olarak teşhis edilmesi ve tedavisinin belirlenmesi için uzman bir veteriner dermatoloji uzmanına görünmenizi öneriyorum. Bu konuda bugra@hepipet.com adresinden bana ulaşırsanız bulunduğunuz bölgede ve yakındaki uzman veteriner hekimleri paylaşabilirim.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?