HepiSorKategori: SağlıkKöpeğimin dişleri döküldü ve yerine çıkanlar yamuk çıktı.
Bilge 3 sene önce sordu

Merhaba. 6 aylık dişi Pug cinsi köpeğim var. Dişleri döküldü ve yerine çıkan dişlerin çoğu yamuk çıktı hatta bazı yerlerinde aynı yerde 2 diş birden var. Bu büyük bir sorun mu? Tedavi olması gerekiyorsa nasıl olacak?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle geçmiş olsun. Köpeklerin %85’inde 4 yaşından sonra ağız ve diş eti problemleri gözlemleniyor. Ancak yapısal anormallikler bu hastalıklara karşı yatkınlığı arttırabiliyor. Özellikle diş yapısı ile ortaya çıkan tartar problemi daha yaygınlaşarak temizlenmeyi zorlaştırabiliyor. Bu süreçte özellikle iştahını ve yeme alışkanlıklarını takip ederken bu anormalliklerin genel durumu nasıl etkilediğini gözlemlemelisiniz. 
 
Bununla birlikte çiğneme ve ağzın kapanmasında bir problem yaratmıyor ise bu şekilde hayatına devam edebilir. Ancak ağız ve diş konusunda uzman bir hekimin muayene etmesinde ve durumu değerlendirmesini kesinlikle öneriyorum. Özellikle yapısal farklılıklar sağlam dişlerin zayıflamasına ve bazı diş eti problemlerine yol açabilir. Bazı dişlerin çekilmesi de sürecin iyiye gitmesi için gerekli görülebilir. 
 
Geçmiş olsun.
 
 

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?