HepiSorKategori: SağlıkKöpeğimin idrarında kan geliyor
Keskin 3 sene önce sordu

Merhaba, köpeğim 2 yaşında ve dişi. 3 eylül de regli oldu fakat bu seferki regli süresi çok uzun sürdü fakat çok az miktarda geldi ve genellikle akıntı niteliğinde sarı sarıydı. 30-35 gün kadar devam etti. Daha sonrasında da 2,3 haftadır idrarında ilk önce pıhtı şeklinde daha sonra sıvı kan şeklinde tuvalete çıkmaya başladı, idararında kan olmaya başladı. Aşılarını düzenli takip ediyoruz, veterinerimizde dişi ve çiftleşmediği için lohusa döneminde bu şekilde kanlı idrarı normal görebiliriz bir süre daha bekleyelim dedi. Beni cevabı pek tatmin etmedi fakat, başka hiç bir problem yok yemesinde, içmesinde, halsizlik vb. hiç bir hasta belirtisi yok. Bir de bu son hafta da 24 saatten uzun sürmeyen ishal oldu, ilk önce pazar günü ertesi gün iyidi bide bugün cuma günü tekrar ishal oldu. Doktorumuz bekleyin dedi ama panik olmak üzereyim yorumlarınızı bekliyorum.

2 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Bazı durumlarda idrar içeriğinde normal de kabul edilebilen az miktarda kan görülebilir. Ancak bahsettiğiniz durumda ciddi olabileceğini düşünüyorum. Ayrıca ishal de yine aynı problemle bağlantılı olabilir. İdrarda görülen kan bir çok sebebe bağlı olabileceği için geniş çapta bir muayene gerekebilir. 
 
Böbrek taşları bazı ırklarda sıklıkla görülebildiğinden akla gelen ihtimallerden biridir. Özellikle labrador, alman çoban köpeği ve terrier ırklarında karşılaşabiliyoruz. Bazı durumlarda zehirlenme nedeniyle de idrarda kan görülebilir.
 
Genellikle dişi köpeklerin idrar yollarının yapısı itibariyle daha fazla etkilendiği problemlerden biri de idrar yolları enfeksiyonlarıdır. Özellikle idrar sırasında ağrı ve zorlanma görülebilir. İdrara çıkma sıklığı artar ve miktar olarak azalabilir. Yine bu noktada ayrıca akla tümör oluşumları da gelmelidir. Görülebilen kanser türleri idrar yollarını ve böbrekleri etkileyerek bu tarz belirtilere sebep olabiliyor. 
 
İdrar yolları enfeksiyonlarının tanısında kan tahlillerine bakılmalıdır. Böbrekleri ve mesaneyi etkileyen enfeksiyonlar da bu şekilde idrarda kan görülmesine neden olabilir. Zehirlenmeler, travma gibi ek sebepler de değerlendirilmelidir. 
 
 
Geniş çapta anlatmak gerekirse bu şekilde ihtimaller bulunmakta ve gerekli tahlillerle problemin kaynağına yönelik tedavisine başlanmalıdır. Komplike durumda yakınınızdaki veteriner fakültesi hastanelerine başvurmanızı, uzman bir hekimin değerlendirmesi açısından da önerebilirim.
 
Geçmiş olsun

Ecem 3 sene önce yanıtladı

Peki bu pozisyonda yapılacak tahliller hakkında bilgi alabilir miyim?

Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

İdrar tahlilinin yanı sıra kan tahlilinden karaciğer ve böbrek değerlerinin bakılması gerekecektir. Ayrıca idrar kesesinin ultrason muayenesinin yanı sıra röntgen çekilmesini de gerekli görebilirler.
 
Geçmiş olsun

Toplam 7 kişiden 6 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?