HepiSorKategori: SağlıkKöpeğiminin 1 yıldır karın kısmında fıtık var
Alara Özpelit 3 sene önce sordu

Merhaba,
Köpeğimin cinsi Golden, 6 yaşında ve 1 yıldır karın kısmında fıtık var. Başlarda yeri sürekli değişiyordu, bazen içerde bazen dışarda oluyordu ve boyutu her zaman aynıydı yani küçüktü. Son zamanlarda dışarı doğru olup azcık büyüme yaptı. Bu tarz bir fıtığın büyük bir tehlikesi var mı? Eğer ameliyat olursa sonrasında hareketlerinde bir sınırlama ve sıkıntı olur mu? Tekrar oluşma ihtimali var mı?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Fıtıklarda eğer bir sıvı hissediyorsanız ve kusma, ağrı, kanlı idrar, iştahsızlık, idrar problemleri ile birlikte seyrediyorsa bu ciddi bir problemin belirtisi olabilir ve veteriner hekiminize görünmenizi gerektirir. Bunun dışında fıtığın olduğu bölgeye doğru bazı organlar yer değiştirebilir ve özellikle kıvrımlı organlarda bu durum kıvrılmaya yol açarak hayati problemlere dönüşebilir. 
 
Köpeklerde fıtık doğuştan olabileceği gibi sonradan da oluşabilir. Özellikle kalıtsal olduğu düşünülen fıtıklaşmalarda köpeğin çiftleştirilmemesini tavsiye edebilirim. Travmalar, obezite ve hamilelik fıtıklaşmaya yatkınlığı arttırabilir. Küçük fıtıklarda operasyon gerekmeyebilir ancak bahsettiğiniz büyüme düzeltilmesi gereken bir aşamada olabilir. 
 
Bir veteriner hekimin muayenesinin ardından sürecin kararını vermesi gerekmekte.
 
Geçmiş olsun. Sürecin devamında bizi de tekrar bilgilendirebilirsiniz 🙂

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?