HepiSorKategori: SağlıkKöpeğimize pasaport çıkartmak istiyoruz
mrvmtl 3 sene önce sordu

Merhaba biz köpeğimize pasaport çıkartmak istiyoruz bir yaşında ve doğduğundan beri aynı veterinere götürüyoruz aşıları düzenli yapıldı hatta bir sene içerisinde bu kadar çok aşı yapıldığını bilmiyorduk veterinere sorduk ve hastalıklardan korunması için gerekli olduğunh söyledi hepsini yaptırdık pasaport için kanı alındı ankaraya gönderildi ve antikorları eksik çıktı bir kere daha gönderme hakkı varmış yine gönderildi ve yine olumsuz çıktı. Kafamdaki soru şu aşıları bu kadar düzenli yapıldığı halde antikorlarının eksik çıkması normal mi neden eksik çıkmış olabilir ve kan tahlilinin olumlu sonuç vermesi için ne yapılmalı? Farklı bir veterinere götürmeyi düşünüyoruz ama bu sorun nasıl çözülebilir bilgi almak istedim cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Normal prosedürde kuduz aşısının titrasyonuna bakılır. Eğer aşı üzerinden 1 yıla yakın bir zaman geçtiyse yada antikor miktarı azaldıysa bu test sonucunda negatif bir değer çıkabilir.
 
Düzenli aşıları yapılan ve takip edilen bir evcil hayvanın antikor değerlerinin normal aralıklarda olması beklenir. Eğer numune uygun şartlarda alınmış ve serum yollanmışsa bir problem yaşanmaması gerekir. 
 
Geri dönüş aldığınız raporlardaki titrasyon değerlerine ulaşabilirseniz değerlendirebiliriz. Ayrıca mikroçip numarasının da eklenmesi gerekmektedir. Dostunuzun mikroçip uygulaması yapılmış mıydı?
 
Ayrıca benzer bir ihtiyacı olan üyemizin sorusuna verdiğimiz cevaba da göz atmanızı öneririm. 
 

Kedimle birlikte bir uçak yolculuğu yapmak durumundayım


 
Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?