HepiSorKategori: BakımKöpeğimizi 1 ay önce çiftleştirdik. Bugün idrarında kan gördüm
Ali 2 sene önce sordu

Dişimizi 28 gün önce çiftleştirdik. Ev ortamında besliyoruz fakat gündüzleri bahçede serbest dolaşıyor.Biraz hareketli ve hoplayıp zıplamayı çok seviyor. Gayet sağlıklı bir şekilde ilerliyoduk, fakat bugün ilk kez idrarında kan gördüm sebebi ve tedavisi ne olabilir.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Bazı durumlarda idrar içeriğinde normal kabul edilebilen az miktarda kan görülebilir. Ancak devam etmesi durumunda ciddi olduğu düşünülebilir. İdrarda görülen kan bir çok sebebe bağlı olabileceği için geniş çapta bir muayene gerekebilir. 
 
Böbrek taşları bazı ırklarda sıklıkla görülebildiğinden akla gelen ihtimallerden biridir. Özellikle labrador, alman çoban köpeği ve terrier ırklarında karşılaşabiliyoruz. Bazı durumlarda zehirlenme nedeniyle de idrarda kan görülebilir.
 
Genellikle dişi köpeklerin idrar yollarının yapısı itibariyle daha fazla etkilendiği problemlerden biri de idrar yolları enfeksiyonlarıdır. Özellikle idrar sırasında ağrı ve zorlanma görülebilir. İdrara çıkma sıklığı artar ve miktar olarak azalabilir. Yine bu noktada ayrıca akla tümör oluşumları da gelmelidir. Görülebilen kanser türleri idrar yollarını ve böbrekleri etkileyerek bu tarz belirtilere sebep olabiliyor. 
 
İdrar yolları enfeksiyonlarının tanısında kan tahlillerine bakılmalıdır. Böbrekleri ve mesaneyi etkileyen enfeksiyonlar da bu şekilde idrarda kan görülmesine neden olabilir. Zehirlenmeler, travma gibi ek sebepler de değerlendirilmelidir. 
 
 
Geniş çapta anlatmak gerekirse bu şekilde ihtimaller bulunmakta ve gerekli tahlillerle problemin kaynağına yönelik tedavisine başlanmalıdır. Komplike durumda yakınınızdaki veteriner fakültesi hastanelerine başvurmanızı, uzman bir hekimin değerlendirmesi açısından da önerebilirim.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?