HepiSorKategori: SağlıkKuduz aşısı olan evcil köpek tarafından ısırıldım
Profile photo ofgsgs16Abdullah Çiftçi 2 sene önce sordu

merhabalar kuduz aşısı olan evcil köpek tarafından ısırıldım köpek kendiliğinden ısırmadı sinirlendiği için ısırdı aşısı 04,11,2018 de yapılmış tanıdığımın köpeği üstünden 20 gün falan geçti sadece yarayı temizleyip pansuman yapmakla geçindim köpekte gayet sağlıklı ama bu geçen süreden sonra aşı nasıl olur her ihtimale karşı çünkü bu hastalığın kuluçka süresi baya uzun sürüyormuş

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kuduz virüsünün yayılmaya başladığı dönem hayvanın yaşamındaki son 7-12 günlük dönemidir. Bu dönem sonrasında hayvan hayatını kaybeder. Dolayısıyla kuduz şüphesinde hayvanın 1 hafta gözlenmesi önerilir. Bu süreçte hayvan herhangi bir sebepten ölür yada gözden kaybolursa kuduz ihtimalini elemek için aşılamaya başlanır.
 
Dolayısıyla bu süreçte kuduz aşısından önce tetanoz aşılarınızı kontrol etmeniz ve gerekirse tekrarlamanız önemlidir. Eğer köpeğin sağlığında bir problem yoksa bir sorun olmayacağını düşünüyorum. Eğer eklem ağrıları, ateş, halsizlik gibi belirtiler hissederseniz en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanızı öneririm.
 
Geçmiş olsun.

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?