HepiSorKategori: SağlıkLise son sınıf öğrencisiyim veterinerlik okumak istiyorum
Pelin 3 sene önce sordu

Lise son sınıf öğrencisiyim veterinerlik okumak istiyorum :))) bu mesleğin avantajlarını dezavantajlarını kazancını öğrenmek istiyorum meşgul ettiysem kusura bakmayın tekrar teşekkürler 🙂

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba Pelin 🙂
 
Öncelikle umarım gerçekten hayallerinin ve istediğin mesleğin peşinden ayrılmazsın 🙂 Veteriner hekimlik kısmında ise biraz bilgilendirebilirim tabi ki. 
 
Belirtmem gereken ilk nokta sadece hayvanları çok seviyor olman fakülte eğitimin boyunca motivasyonunu sağlasa da zor bir eğitimin seni beklediğini söylemeliyim 🙂 Ayrıca 5 yıllık eğitimin boyunca bir çok vaka ve sorunla karşılaşacaksın ancak günün sonunda hayvanların sana bakışlarını gördüğünde tüm yorgunluğunu alacak. 
 
Avantajlarını sıralamam gerekirse;

 • Keyifli bir eğitim hayatın olacak. Sürekli hayvanlar ile içli dışlı olacak ve fakültenin imkanı doğrultusunda bol bol pratik yapabileceksin
 • Veteriner hekim olarak mezun olacak ve öğrenmenin hiç bitmeyeceği bir sektörde yer alacaksın
 • Meslek olarak değil bir kimlik olarak düşünebilirsin. Çünkü mesai saati tanımı bizim mesleğimizde pek geçerli değil. Gecenin bir yarısı bir tanıdığın yada bir vaka için uyanman yardım etmen gerekecek. Çoğu zaman tatilde dahi hastaların ile ilgilenmen gerekecek. Tabi ki yine hayvanların iyileşmesini sağlayacak bilgi ve donanıma sahip olacak olman harika bir duygu. 
 • Yoğunlaşacağın bir alan olsa da tüm hayvanlar hakkında sorular gelecek ve yönlendirme sağlayabileceksin.
 • Bir yerden sonra her yerde hayvanlarla ilgilenecek ve alacağın hediyeler dahi bu yönde evrilecek 🙂

Şu an aklıma gelen avantaj ve keyifli yönleri bunlar. Dezavantaj konusunda objektif olmaya çalışırsam

 • Zaman zaman hak etmediğin tepki ve davranışlar ile karşılaşabilirsin. Maalesef tıp biliminde asla 2×2=4 etmeyecek ve her hastayı tedavi edemeyebileceksin. 
 • Gerçekten zorlu bir eğitim hayatın olacak ve eğitim süren boyunca farklı konularda çok fazla bilgi ile baş etmen gerekecek.
 • Asla yeterliyim hissin olmayacak hep gelişmek ve araştırmak ihtiyacı duyacaksın. Bazı anlarda yorucu olabiliyor.
 • Kimi zaman nöbetler kimi zaman da acil vakalarda zorlanabilirsin. Ancak bu şekilde her seferinde daha iyi tedavi yöntemlerini geliştirmek senin elinde olacak.
 • Kazanç kısmı konusunda bir aralık söyleyemem ancak il bazında veteriner hekimler odasının belirlediği alt ücretler bir bilgi verebilir. 
 • Kendini geliştirebildiğin ve yeniliklere açık olduğun sürece hak ettiğin saygı ve kazancı elde edeceksin.

Lütfen seçiminde kazanç kısmından bağımsız kendini ne kadar geliştirebileceğini ve bu mesleği ne kadar istekli yapabileceğini ön plana koy. Sevdiğin işi yapmak en büyük kazanç olacak. İş bulma konusunda muhtemelen problem yaşamayacaksın. 
 
Aklıma geldiği ölçüde özetlemeye çalıştım umarım yardımcı olabilmişimdir. Her zaman sorularını ve merak ettiklerini bize iletebilirsin 🙂 Çevremizde sıkça karşılaştığımız ”… aslında veterinerlik okumak istiyordum ama … ”  ile başlayan keşke cümlelerininin sahibi olmaman dileğiyle.. Başarılar..

Toplam 2 kişiden 2 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?