HepiSorKategori: Sağlıkmerhaba 1 aydır evde beslediğimiz bir kedimiz var. ..
nida 3 sene önce sordu

merhaba
1 aydır evde beslediğimiz bir kedimiz var. 3.5 aylıkken ukraynalı birinden aldık. bir aşı karnesi vardı ve bize parazit aşısının olduğunu bu ay kuduz aşısı olması gerektiğini söyledi.2.5 ve 4.5 yaşında iki kızım kediyle çok yakın temasta bulundu bu süreç içerisinde.. bugün eşim veterinere götürdüğünde aşısının parazit aşısı olmadığını küçük olmasına rağmen kuduz aşısı vurulduğunu söylemiş karneye göre, ayrıca o karneye de pek güvenmemesi gerektiğini söylemiş..parazit aşısı yapılmadıysa çocuklara bir zararı olmuş mudur? çocukları muayene ettirmek gerekir mi? ne önerebilirsiniz? ayrıca büyük kızımın alerjik astımı mevcut kedi sıkıntı oluyor mudur? cinsi british shorthair sanırım..son olarak kumun bulunduğu kabın kenarında kanlı dışkı gibi bişey gördük. bunun nedeni ne olabilir yardımcı olursanız çok sevinirim.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhabalar,
 
Normal prosedürde aşılama takvimi başlamadan önce parazit tedavisi yapılarak vücudun direncinin düşmemesi amaçlanır. Parazit tedavileri kedilerin ve bizim sağlığımız için yapılması gereken ve özellikle ev içinde beslenen kedilerde dikkat edilmesi gereken bir konudur.
 
Parazit tedavisi yapılmadıysa bir an önce yapılmasını öneriyoruz. Eğer daha önce yapıldığına emin olamıyorsanız tekrarlatmanızı öneririm.
 
Aşılamalar ise kan alınarak laboratuvarla yapılacak antikor testiyle belirlenebilir. Eğer yapıldıysa tekrar yapılması risk taşır.
 
Parazit konusunda aklınızda kalmaması adına çocuklarınızın sağlığını izleyip bir anormallik gördüğünüzde bu durumu da göz önüne alarak hekiminize belirtebilirsiniz. Alerji konusu da kişiden kişiye değişebilen bir durumdur ancak eğer kedi ile birlikte alerji belirtileri arttıysa hekiminize görünebilirsiniz.
 
Kanlı dışkı ise ciddi bir sağlık probleminin habercisi olabilir. Rengi , miktarı ve tekrarlanmasını takip ederek problemin devam etmesi durumunda bir veteriner kliniğine başvurmanızı öneririm.

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?