HepiSorKategori: Sağlık1.5 yaşında terrier köpeğimin midesinde sorun var
Nesrin 3 sene önce sordu

Merhaba, 1,5 yaşında terrier erkek paticanım var.Mayıs ayında kızımın okul çantasının cebinden aldığı felden flaş adlı ilsçtan 3,4 adet içmiş.Hemen farkedip veterinere gittik.mide kanaması geçşrdi veterinerimizin tedavisi ile 3 günde toparlandık.Ağustos ayının başında patisi incindiği için kızım ve eniştem veterinere gidiyorlar prens oğluş agresif olduğu için 2 tane sakinleştirici vurup röntgen çekiliyor.Başka bir şry yapılmıyor.O günden sonra oğluş Kan kusmaya başlıyor.Mide kanaması geçiriyor.Başka bir veterinere gittiğimşzde patella çıkığını düzeltip mide kanaması için ulcuran iğne ve serum takıldı.2 gün tedaviden sonra prensin karnı şişti ve çişini yapamadı.Veterinerimşz sondası olmadığını bşrşey yaoamayacsğını söyledi bu ara prens iki jez bilincini yitirdi.Bandırmada başka bir veterinere acilen yetiştik üre ve kreatinin çookkl yüksek olduğu tespit edildi.yaklaşık 2 haftalık tedavi ile. Üre ve kreatin normal dğzeye indi.Ancak kusmalar ve kanama sona ermedi.10 gün önce veterinerimşz endoskopi yapılmasını uygun gördü.Endoskopi sonucu ince bağırsağın girişinde bşr şişlik farkedilip psrça slındı.Patoloji sonucumuz: chronic hyperthrophic pyloric gastropathy teşhisi kondu.Şu an kanama yok her gün sabah öğlen akşam hapın yarısını veriyorum buna rağmen sğrekli gur gur ses çukıyor.Yediklerinin tümşnü değilsede bir kosmını çıkarıyor .(sıvı püre şeklinde tavuk, kıyma vbg.besliyoruz.)Ameliyat için korkuyorum çok horpalandı.10 kg.dı şimdi 5 kg. Kan değerleri çok düşğktü kan verildi.nasıl bir çözümü var bu hastalığın yardımcı olabilirseniz seviniriz.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Köpeğinizin sindirim sistemindeki sağlık problemi komplike bir hal almış durumda. Öncelikle beslenmesinin düzenlenmesi ve sindirimine yardımcı olacak şekilde kolay sindirilebilir protein kaynaklarını kullanmalısınız. Bazı mama markalarının veteriner kliniklerinde bulunan sindirim sistemi problemleri için özel üretilmiş yaş mamalarını kullanabilirsiniz.  
 
Bununla birlikte probiyotik takviyesi ile sindirim sisteminin toparlanmasını hızlandırabilirsiniz. Sindirim problemleri böbrek ve idrar yollarını da etkileyeceğinden tuvalet alışkanlıklarını iyi gözlemlemelisiniz. 
 
Kusmanın devam etmesi durumunda ise serum takviyeleri ve gerekli görüldüğü sürece sonda ile beslenmenin desteklenmesi gerekebilir. Yakın olduğunuzu düşünerek Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hastanesi’ne başvurmanız, uzman bir dahiliye hekiminin durumu değerlendirmesini kesinlikle öneriyorum. Elinizdeki sağlık kayıtlarını da göstermeniz tedavi sürecini kısaltacaktır. 
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?