HepiSorKategori: SağlıkMerhaba ,benim 6 aylık( tam doğum tarihini bilmiyor..
Profile photo ofaynur-ozder_2411Aynur 3 sene önce sordu

Merhaba ,benim 6 aylık( tam doğum tarihini bilmiyoruz , takriben 6 ya da 6bucuk aylık) tekir uzun tüylü bir kedim var , herhangi bir sağlık problemi yok , 3 aylıkken gittiğimizde veterinerimiz suyu biraz daha fazla içmesi gerektiğini söylemişti ama şuan gayet iyi içiyor. Sorum şu ki kedimin idrarını yaptığı yerin etrafında kahverengimsi kalıntılar var , kan mi tam emin olamadım , kum kabına baktığımda herhangi bir kan belirtisi de yok. Tuvaletini yaparken de zorlama gibi bir durum da gözlemedim . Sizce ne olabilir ya da ne yapmalıyım ?

1 Yanıt
Doğan Yetim Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhabalar,
 

Kediler doğada avlandıkları için ekstra su ihtiyaçları oldukça azdır. Ancak günümüzde kuru mamalar ile beslediğimiz için ek olarak su içmeleri hayati önem taşır. Bizim önerimiz haftada 1 yada 2 kutu yaş mama ile desteklemenizdir. 
 
Ancak kedinizin idrarında kahverengi kalıntılar idrarında kan bulunabileceğine işaret eder. Özellikle bazı belirtiler bu konuda bizi yönlendirebilir.

  • Kediniz daha sık idrara çıkmaya başladıysa,
  • Kum kabı dışındaki alanlara idrarını yapıyorsa,
  • Genital bölgeyi daha sık temizliyorsa

bu belirtiler idrar yollarındaki bir sağlık problemine işaret edebilir. Önerimiz ayrıntılı bir idrar analizi yaptırmanız ve bu problemin kaynağını belirlemeniz olacaktır. 
 
Geçmiş olsun , gelişmelerden bizi de haberdar etmenizi bekliyoruz.

Profile photo ofaynur-ozder_2411Aynur 3 sene önce yanıtladı

Çok teşekkür ederim , veterinerimizle konuştuk , gözlemlememizi devam ederse geri getirmemiz söyledi. Sizin söylediklerininizden de sadece biri söz konusu , daha sık idrara çıkıyor

Doğan Yetim Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Rica ederiz umarız bir problem yaşamadan atlatabiliriz. Tekrardan geçmiş olsun 🙂

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?