HepiSorKategori: Sağlıkmerhaba, öncelikle bu uygulamanız için teşekkür ed..
Profile photo offirdevs-turanfirdevs-turan 3 sene önce sordu

merhaba, öncelikle bu uygulamanız için teşekkür ederim.
kedim persian, erkek, 9 aylık. yaklaşık 3 hafta önce sahiplendim. sadece iç-dış parazit aşıları vardı. şu an kuduz harici iç-dış parazit,karma,lösemi aşılarını yaptırdım. kuduzu hasta olduğu için yaptıramadım. eve getirdiğimde hemen alıştı. yemeğini yiyor gayet sağlıylı ve huzurluydu. nisanın 24ünde lösemi aşısını vurdurdum. 27sinde ise arkadaşımın tekir kedisiyle buluşturmak istedik. onun evine gittik. ama arkadaşımın kedisi daha sian kutudan çıkmadan hırçınlaştı, tısladığı için sianı kutudan dışarı çıkarmadım. o günden sonra iştahı azaldı. pazar günü arkadaşlarım yurtdışından bana geldiler. onlar geldikten sonra sian çok korkmuş gibi oturuyordu. iştahı neredeyse hiç yoktu. yemek kabındaki mamanın seviyesi hiç değişmiyordu. bu salı halıda sulu dışkı ve yerde kusmuk gördüm. burnunda beyazladığını farkettim. bu sabah yanımda kustu ve kumuna yeşil sulu kaka yaptı. hiçbirşey yemiyor. sadece arada su içiyor. dün gece veterinere götürdüm. sadece 3 tane iğne yaptı. buscopan,metpamid, diğerini hatırlamıyorum ve gözlemle dedi.
kedimi eski neşeli haline nasıl getirebilirim. sanırım yalnız kaldığı ve korktuğu için bu şekilde diye düşünüyorum. en azından yemek yemesini sağlamak istiyorum ve tabikide yavaş yavaş düzelmesini. başka ne yapabilirim? birde genellikle fayansta uzanıyor, üşütmüş olabilir mi? ishal, kusma ve iştahsızlık harici burnununda beyazlaması beni çok endişelendiriyor ama veteriner normal dedi. lütfen yardım edin.
teşekkürler.

2 Yanıt
Metehan Çalıkuşu Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle geçmiş olsun. Normalde aşılama programı tamamlanmadan diğer kedilerle karşılaştırılmamalarını öneriyoruz. Aşılar zayıflatılmış virüsleri içerir ve vücudun buna bağışıklık kazanması sağlanarak koruyucu etki yaratması amaçlanır. Bu dönemde özellikle aşı sonrası ateş, iştahsızlık gibi durumlar görülebilir. Ancak 3 gün bu doğal sürecin dışındadır ve özellikle bağışıklığı baskılayabilecek stres faktörleri bu dönemde dostunuzun sağlık problemleri yaşamasına sebep olabilir. 
 
Özellikle bu dönemde eğer iyileşme görmüyorsanız tekrar veteriner hekiminize görünmenizi tavsiye ederim. Dostunuzun iştahsızlığı ve bahsettiğiniz ishal durumu zaman geçtikçe tedavi sürecinizi de uzatacaktır. Solunum sistemini de etkileyen ikincil bir enfeksiyon oluşmuş olabilir. Kan değerlerine bakılması ve tedavinizin belirlenmesi için zaman kaybetmemenizi öneririm.
 
Tekrardan geçmiş olsun. Düşünceleriniz için teşekkür ediyoruz. Bizi çevrenizdeki hayvan sahiplerine paylaşmanız da çok mutlu eder. Sürecin devamında da bizi bilgilendirmenizi bekliyoruz.

Profile photo offirdevs-turanfirdevs-turan 3 sene önce yanıtladı

Teşekkür ederim hızlı geri bildiriminiz için. böyle güzel bir uygulamayı tabiki de tavsiye ederim. bende tavsiye ile sizlere ulaşmıştım 🙂 süreçle ilgili bilgilendiriyor olacağım metehan bey.
sianımı gözlemlemeye devam edeceğim. ama burnu beni çok endişelendiriyor. burnunun beyaz olması normal mi yada neyin belirtisi olabilir? iştahının geri gelmesi için ne yapabilirim?

HepiPet Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
HepiPet olarak dostunun mutluluğunda ve sağlığına kavuşmasında fayda sağlayabildiğimiz üyelerimizden dostlarıyla birlikte mutlu bir fotoğraflarını isimlerini de belirterek göndermelerini istiyoruz 🙂
Böylece HepiPet’in adında taşıdığı gibi mutlu dostluklar sağladığını sitemiz ve sosyal medya hesaplarımızda paylaşacağız.
Geri dönüşünüzü bekliyoruz 🙂

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?