HepiSorKategori: SağlıkMerhaba, Petshoptan bir dişi kedi sahiplendik. Kedi ..
tatataaa 3 sene önce sordu

Merhaba,

Petshoptan bir dişi kedi sahiplendik. Kedi 2 aylık. Gayet hareketli neşeli bir kedi. Kediyi ilk aldığımız 2 gün sadece yaş mama ile besledik. Kuru mama mevcut değildi sonrasın 2. gün sonunda kuru mama ile beslemeye başladık. Yaş mama verdiğimizde tuvaletini ishal değil de cıvık yapıyordu. Bunu da sadece yaş mama ile beslenmesine bağlıyorum. Daha sonrasında 2. günü veterinere iç dış parazit için getirdik. Dış parazit damlası ve iç parazit aşısı oldu. Kuru mama ile beslenmeye devam eden kedimiz iç parazit sonrası ishal oldu. Tuvaletinde 1 gün sonra ise beyaz mukus tabaka gibi kanlı şekilde bir şeylerde çıkarmaya başladı. Günde yaşlaşık 3-4 defa büyük tuvaletini yapıyor hepsi ishal ve o tabaka yer alıyor. Bu aşılarımızı Perşembe günü olmuştuk. Bugün günlerden Salı akşamı ve hala ishal ile birlikte kanlı tuvaleti devam ediyor. Bugün gündüz keyfi çok yerindeydi çok oynadı sonra bir uyudu tuvalet harici kalkmadı. Tuvaletini yaptı bu sefer tuvalet sadece ishaldi kan yoktu ama poposunu temizlediğimde peçeteye kan geldi çok az miktarda. Biraz durgun bir akşam geçirdiği için endişe ettik. Veterineri dün aradık. O şekilde yapmasının normal olduğunu, zaten paraziti atması için vurduğumuz iğnenin ishal yaptığını ve dışkısındaki şeylerinde parazit olduğunu söyledi. Endişe edecek bir şey yok dedi ama ben bu kadar uzun bir ishalin bu kadar minik canlıyı rahatsız edici olduğunu düşünüyorum. Artık geçmiş olması gerekmez miydi ? Ek dosyaya ekliyorum görüntüleri de. Birde keyfi biraz düşük bunun yanında 2 gündür tüyleri sanki daha bir kabarık duruyor. Karnı hafif şiş gibi geliyor. 1 KG ‘ di aldığımızda. Önceki sahibi saçma şeyler vermiş salam sosis falan.. Biz proplan mama kullanıyoruz. Acaba kuru mama yediği için mi bu şişlik kilo mu aldı onu da anlamadık. Ufak bir kahve fincanı kadar her gün mama yiyor. Bir su kabı kadarda su içiyor.

Görüşlerinizi bekliyor olacağız, teşekkürler.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedinizin viral kaynaklı bir hastalığı bulunuyor olabilir. Parazit tedavilerinin sonrasında bu tarz belirtiler görülebiliyor ancak dışkının görünümü dolayısıyla dostunuzun bir sindirim problemi yaşadığı görülüyor. Özellikle 2 aylık bir kedi için beslenme düzeni çok fazla değişmiş ve bunun hasarlarının sonucu olabilir. Kedinizin normalde en az 6-8 hafta anne sütü alması önerilir. Yeterli beslenemediğinde ileri yaşlarda sağlık problemleri yaşamaya daha yatkın olacaktır.
 
Bununla birlikte önerim veteriner hekiminize görünmeniz ve genel muayenesinin yapılması. Ayrıca bahsettiğim viral hastalıklara karşı da kan testleri gerekli görülebilir. Viral hastalıklarda erken teşhis ve tedavinin belirlenmesi iyileşme sürecinde oldukça etkilidir. 
 
Aşılamalara başlamadan bu testleri yaptırmanızı öneriyorum. Ayrıca sindirim sistemi için probiyotik takviyeleri önerilebilir. 
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?