HepiSorKategori: Sağlıkmerhabalar , 5 haftalık ikiz hamilelik yaşamaktayım ..
gökçe usta 3 sene önce sordu

merhabalar , 5 haftalık ikiz hamilelik yaşamaktayım . Kedim 9 aylık ve bu zamana kadar hiç çiğ et yemedi. fakat 5. kattan aşağı düştü pazar günü o yuzden cene ameliyatı oldu veteriner hekimimiz bugün eve gelecek. pazartesi günü de doktorum torch testi istedi benden evimde kedi var diye , kedideki hangi parazitten dolayı böyle bir durum yaşanabilir. yani ben kedimle uyuyorum ve şuan kötü bir durumda dışkısı tuylerine falan da bulaşmış. kedimi kendimden uzak tutmama gerek olmadığını düşünüyorum ama veterinerde ona bir şey bulaşır mı ?

1 Yanıt
Berna Konyalı Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Öncelikle bahsettiğiniz risk toksoplazma dediğimiz parazitten ileri gelen ve özellikle hamilelikte dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Toksoplazma parazitleri çiğ et, pastorize edilmemiş sütlerde, kedi dışkısında bulunabilirler. Toksoplazma sıcak kanlı türlerde ve insanlarda görülebilir. Sağlıklı bir kediniz varsa parazitten korunabilirsiniz ve kedinizi sevmeniz ile bulaşmaz. Ancak kedinizde parazit bulunuyor ve kendini temizlerken tüylerine taşıyorsa bu yolla kapabilirsiniz.

 

Toksoplazma parazitleri hamileliğin başlarında veya gebelikten bir kaç hafta önce vücudunuza geçtiyse bebeğiniz için daha az risk oluşturur.( %6 dan daha az) Paraziti insanlar kendi aralarında bulaştırmazlar ancak tam olarak yıkanmamış meyve sebzeler ve çiğ ete temas ile de bulaşabilir. Eğer günlük hayatınızda dikkat ederseniz ve kedinizin kumunu değiştirirken eldiven ve benzeri koruyucular kullanırsanız korunmanıza faydası olacaktır. Ayrıca parazitler dış ortamda 24-48 saat arası yaşadığı için günlük kum kabını temizlemeniz bulaşmayı önleyebilir.

 

Vücudunuzda bu parazitin bulunup bulunmadığını kan testi ile belirleyebilirsiniz. Öncelik sizin test yaptırmanız olacağı için muayenenizi aksatmamanızı hekiminizle görüşmenizi öneririm.

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?