HepiSorKategori: Sağlıkmerhabalar ben sokaktan kedi aldim, kedi buyuk ihtimal ..
dilara 3 sene önce sordu

merhabalar ben sokaktan kedi aldim, kedi buyuk ihtimal ya evden kacmis ya da atilmis cunku kisirlastirilmis erkek ve asiri temizdi buldugumuzda yaklasik 3-4 ay olmustur alali ve eve aldigimizdan beri grip gibi hasta.Hapsiriyo ve uyurkende burnu tikali oldugu icin hirildiyo. Bizde veterinere goturduk burnunu baya bi temizlediler ve asi yaptilar.1 hafta boyunca her gun goturduk sonrasinda hic duzelme olmadigini farkettik sadece biraz azalmisti.Tekrar gittik bu sefer ilac yazdi evde uygulamamizi soyledi.Antibiyotik sanirim azro isimli bi ilac onuda kullandik iki hafta boyunca 5’er gun sulandirip siringayla agzindan verdik ama hala kedimin hapsurmalari devam ediyo napmam gerek

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
Kedilerde çok sık gördüğümüz üst solunum yolu enfeksiyonları bazen kronik hale gelebiliyor. Öyle ki sebep olan bakteri ve virüsler bu konuda inatçı enfeksiyonlara yol açabiliyorlar. Bu noktada önemli olan enfeksiyonun kaynağının belirlenmesidir. Eğer bakteri ise antibiyotik tedavisini çeşitlendirerek veya süreci uzatarak enfeksiyonu takip edebilirsiniz. Virüs kaynaklı ise genel sağlık durumunu desteklemeniz ve bağışıklık sistemi ile enfeksiyonun azalmasını sağlamanız gerekir. 
 
 
İlk önerim bu enfeksiyonun sebebinin belirlenmesi için test yaptırmanız olacaktır. Bahsettiğim gibi enfeksiyonun kaynağına göre tedavi tamamen değişecektir. Bunun yanında vitamin takviyeleri, yaş mama ile iştahının düzenlenmesi, genel hal ve durumunun izlenerek iyiye gitmesini sağlamanız faydalı olabilir.
 
Kronik olarak değerlendirdiğimiz uzun süren enfeksiyonlarda dostunuzun bakımı iyileşmede en önemli kriterdir. Yeme içmesini yaş mamalar ile destekleyebilirsiniz. Burun bölgesini özellikle sık sık temizlemenizi öneririm. Kediler için kullanılan multivitamin takviyeleri ve bağışıklık güçlendirici probiyotikleri bu süreçte kullanmanız iyi sonuç verebilir.
 
Süreç hakkında tekrar geri dönüş yaparsanız benzer problem yaşayan hayvan dostlarımızın yararlanmasını sağlayabiliriz. Geçmiş olsun.
 
 
 

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?