HepiSorKategori: BakımYeni doğan bir bebeğim oldu evde kedi bakmam sağlıklı mı?
enes 2 sene önce sordu

Merhaba,
Yeni doğan bir bebeğin oldu evde bebek ve kedi bakmak ne kadar doğru olur acaba? Aşıları ve bakımları tam olunca herhangi bir sıkıntı yaratır mı? Şuan kullandığım yemden dolayı tüyü aşırı derece de dökülüyor yem değişikliği yaptığımda düzelince bebeğe herhangi bir zararı olabilir mi

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Öncelikle evde bulunan bebeğin kedi ile büyümesinde bir sakınca yok. Gerekli aşılarını ve parazit tedavilerini takip ettiğiniz sürece psikoloji gelişiminde ek olarak faydası dahi bulunuyor. Bu konuda yazdığımız blog yazımıza göz atmanızı öneriyorum.

Hayvanlar Çocuk ve Yetişkin Psikoterapisinde Kullanılabilir Mi?

Bebek doğduktan sonra, kediniz ile tanıştırmak için kokusunu kullanabilirsiniz. Kedilerin diğer canlılarla koku ile iletişim kurduklarını ve tanıdıklarını da kokuları ile tanımladıklarını unutmayın . Bu size sürtünmelerinin de bir nedeni.

Kedinin bebeği daha hızlı bir şekilde kabul etmesine yardımcı olabilecek bir diğer püf noktası da kedinizi bebeğin çoraplarıyla oynatmaktır. Sonra da bebeğin onları giymesini sağlayarak ailenin bir parçası olarak tanımasını sağlayabilirsiniz.

Kediler genellikle bebeklerde çok iyi anlaşır. Ama kediniz onunla ilgilenirse, bebeği koklamasına izin verin. Kediniz ailenin yeni üyesini tanıdığında korkacak bir şey olmadığını anlayacaktır.
Bebek büyüdükçe, elbette, çocuğunuza da kediye nasıl davranması gerektiğini öğretimelisiniz. Karşılıklı saygı bebeğiniz ile kedinizin birlikte büyürken sevgi dolu bir bağ kurmasını sağlar. Ve bu, her ikisi için de bir harika bir ilişki ortamı sunacaktır.

Bebeğin beslenme gereçlerini kedinizin erişemeyeceği bir yerde bulundurun ve dökülen bebek mamasını kediniz alışmadan hızlıca temizleyin.

Pediatri Tıp dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, evde beslenen hayvanlarla (yani köpek ya da kedi) evde büyüyen bebeklerin, evcil hayvansız yaşayan çocuklardan daha az hasta olduğunu ortaya çıkardılar.
Bu araştırma ile bebeklerin ortamlarını aşırı derecede hijyenik tutmanın sağlıkları için iyi olmadığı görüşü de desteklenmiş oldu.

Araştırmacılar evcil hayvana doğrudan maruz kalmanın yanı sıra evcil hayvanların dışarıdan eve taşıdıkları mikropların bebeklerin hala gelişen bağışıklık sistemlerini geliştirebildiği ve sık görülen alerjenlerden gelen reaksiyon önlemek için etkili olduğunu söylüyor. Bir başka araştırma evcil hayvanlarla aynı evde büyüyen bebeklerin kulak enfeksiyonu geçirme olasılıklarının% 44, antibiyotik ihtiyacının % 29 daha düşük olduğunu gösterdi.

kedi ve bebek

Özetle kediniz bebeğiniz için bir sağlık problemi teşkil etmeyecektir. Her 2si için de sağlıklı ve uzun bir ömür diliyorum.

kedi ve bebek

Görüşmek üzere 🙂

Toplam 2 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?