HepiSorKategori: SağlıkMuhabbet kuşlarım eskisi kadar uçamıyor
AcuNn 2 sene önce sordu

Merhabalar 4-4.5 yaşlarında 2 adet Muhabbet Kuşum mevcut. Tüy dökme, Halsizlik(Keyifsizlik), Uçamama sorunlarımız var. Kısa özet geçmem gerekir ise;
1 yıldır Ardahanda kalmaktayız, bulundukları odanın sıcaklığını 24-26derece aralığında korumaya çalışıyorum,
EuroGold ve GoldWings kuş yemleri ile besliyorum. İki marka arasında geçiş yapacak isem, başlangıçta iki mamayı karıştırarak geçiş sağlıyorum,
Evde birde iran kedimiz var ve çok iyi anlaşıyorlar. Hiçbir şekilde kesi trafından şiddet görmediklerinden eminim.
Sorunlara gelirsek;
Yaklaşık 8-9 aydır dişi olan kuşum (Fındık) uçmayı bıraktı. Kanat çırpıyor, ancak 3-4 metre mesafeyi yukarıdan aşağı irtifa kazanamadan ve konmak yerine çarparak duruyor.
Erkek olan (Fıstık) ise son 1 haftadır az uçuyordu. Bugün oda uçamayarak aynı dişi gibi yukarıdan aşağı irtifa kaybediyor. Erkek sişiye göre daha uzun mesafede düz gidip, konma eylemi gerçekleştire biliyor nispeten.

İki kuşumdada bölgesel tüy dökülmeleri gözlemliyorum. Dişide gaga altında işaret parmağımın ucu kadar bir alan pembe deri, erkekte ise serçe parmak ucum kadar kanat altları ve göğüs kısmındada hafif bi bölgesel dökülmeler var. Gözleri ikisininde normal görülüyor(bana göre) kızarıklık yada dökülme vb. Göremedim.
Yemleri ve suları günlük tazeliyorum.
Kafeslerini ancak 2-3 haftada bir temizleyebiliyorum. (Yoğun çalışıyorum..)
5 yıla yakın süredir benimleler. İlkdefa böyle bir sorunla karşılaştım. Nasıl bir yol izlemem gerekir?

Not: bulunduğum yerde ve yakınlarımda maalesef muhabbet kuşlarından iyi anlayan bir veyeriner hekim bulunmuyor. Bölgede büyük baş hayvancılık olduğundan hekimler ve imkanlar buna göre kısıtlı kalmış.

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ediyorum.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Muhabbet kuşlarındaki tüy dökülmelerinin sebepleri değişken olabilir. Parazitler, beslenme problemleri ve bazı virüs kaynaklı hastalıklarda görülebiliyor. 
 
Özellikle önce dişi sonra erkek kuşunuzda aynı belirtileri görmüş olmanız bulaşıcı bir hastalığı işaret ediyor olabilir. Aynı kafeste yaşayan kuşlarda dışkı ve tüyler ile birbirine bulaşabildiği bu hastalıkta tedavi süreci de yakından takip edilmesi gereken bir dönemdir. Bu hastalıkta ishal de oldukça yaygın görülür. 
 
Kuşlarınız son dönemde daha az konuşuyor ve nispeten halsiz görünüyorlarsa bu tarz bir enfeksiyon akla gelebilir. Belirlenen tedavinin de düzenli takip edilerek kuşların bir taraftan bağışıklıklarının güçlendirilmesi önemlidir. 
 
Bu konuda sizinle iletişime geçeceğim.
 
Geçmiş olsun

Toplam 41 kişiden 14 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?