HepiSorKategori: SağlıkPiyasada bir çok farklı probiyotikler var. Hangisini önerirsiniz?
MissClouseau 1 sene önce sordu

Merhaba,

Piyasada bir çok farkli probiyotik var. Yetişkin, coronavirus pozitif olan bir kedinin bağışıklığına destek olarak her gün verilmesi için siz hangi probiyotigi hastalariniza öneriyorsunuz?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 1 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle probiyotikler günümüzde araştırmalar ile önemi daha da anlaşılan takviyeler haline geldi. Kullanılan probiyotikler bağışıklığı desteklemekle birlikte sindirim sistemi problemlerinde doğrudan etki sağlıyor. Temelde yararlı bakterilerin sindirim sistemindeki floranın korunması amacıyla eklenmesi olarak anlatabilirim. Kedi ve köpeklerde faydalı olan probiyotik bakteriler ise şu şekildedir;
 

  • Lactobacillus (L. acidophilus, L. bulgaricus, L. thermophilus, L. reuteri,
  • Acidophilus, Bacillus
  • Streptococcus (S. bulgaricus),
  • Enterococcus (E. faecium),
  • Bifidobacterium (B. bifidus), 
  • Saccharomyces (S. boulardii).

 
Bifidobacterium ve Enterococcus türleri tedavide daha sık kullanılır. Bifidobacterium ince bağırsakta yaşama eğilimindedir, Enterococcus ise genellikle kalın bağırsakta bulunur. Böylece her tür, etkikonusunda farklı bir işleve sahip olabilir. Bifidobacterium sindirim ile daha fazla ilgilidir ve Enterococcus normal dışkı oluşumuna yardımcı olur. Ayrıca kalın bağırsak sağlığının korunmasına da yardımcı olur. 
En az iki farklı tür kullanılması daha faydalı olduğu düşünülüyor. İdeal olarak 5 farklı tip Enterococcus veya 5 farklı Bifidobacterium kullanılması yabancı kaynaklarda öneriliyor.
Bu nedenle hastalarımıza önerirken yaşadığı probleme ve türüne göre probiyotik seçimi yapıyoruz. HepiPet üzerinden ise marka önermeyi uygun bulmuyorum. 
 
Görüşmek üzere

MissClouseau 1 sene önce yanıtladı

Teşekkürler açıklama için 🙂

Buğra Öklen Veteriner Hekim 1 sene önce yanıtladı

Rica ederim, görüşmek üzere. 🙂

Toplam 3 kişiden 3 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?