HepiSorKategori: SağlıkScotish fold cinsi 5 aylık kedime fip teşhisi konuldu
Cansın 3 sene önce sordu

Merhabalar scotish fold cinsi 5 aylık kedime 2 ay önce fıb teşhisi koyuldu. Karnında sıvı birikimi basladıgı söylendi. Bu hastalığın tedavisinin olmadığını sadece bağışıklık sistemini güçlendirmeye çalışmam gerektiği söylendi. Kedimin 5 ay da yasayabileceğini 5 sene de yaşayabileceğini söyledi. Bu konuda önerebileceğiniz bir yöntem var mıdır acaba? Şimdiden teşekkürler

2 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba, öncelikle geçmiş olsun.

Eğer teşhisi kesinleşti ve FIP olarak konduysa gerçekten zorlu bir süreç olduğunu söylemek durumundayım. Gerçekten çok iyi bir bakım ve beslenme ile bağışıklık sistemini güçlü tutmanız önemli bir nokta. Bu noktada kedinizin kan değerleri ve genel sağlık durumunu görmeden maalesef bir öneride bulunmam doğru olmaz.

Ancak bahsettiğim gibi hekiminizin uyguladığı tedaviye sadık kalmanız ve genel beslenmesini desteklemeniz viral enfeksiyonlarda yapılabilecek ilk adımdır. Virüslerden kaynaklı bu hastalıkta tedavi seçeneklerimiz oldukça kısıtlı.

Tekrardan geçmiş olsun, umarız dostunuz bir an önce sağlığına kavuşur.

Cansnhn 3 sene önce yanıtladı

Zaman ayırıp cevapladığnız için teşekkür ederim. Kan değerli düşük maalesef ancak genel durumu çok iyi iştahlı ve çok hareketli. Bir de şunu danışmak istiyorum bu teşhis konduğu için hiçbir aşısını yapmamıza izin verilmedi kedim aşısız. Bu konuda bir öneriniz olur mu? Aşı yapılmalı mı ?

Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Rica ederim.
 
Özellikle bağışıklık zayıfladığı bu dönemde tekrar bir aşı yapmanız durumunu kötüleştirebilir. Önceliğiniz kedinizin sağlığını tam olarak kazanması olmalıdır. Sonraki dönemde aşılama öncesi bağışıklığı desteklemeye başlamanız daha güvenli olacaktır. Kedinizin hastalığın aktif döneminde diğer kedilerle temasından kaçınmalı ve kaplarını sürekli temiz tutmalısınız.
 
Geçmiş olsun.

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?