HepiSorKategori: SağlıkScottish fold kedim çok halsiz ve iştahsızlaştı
Şeyma 3 sene önce sordu

Merhaba dışı iki yaşında scottish cinsi kedim var cumartesi günü kusma ve ishali başladı pazar günü yediği her şeyi kustu ishal devam etti pazartesi günü veteriner kliniğine götürdüm bir grup enjeksiyon yapıldı mide koruyucu antibiyotik vitamin gibi beş adet. Sonrasında kedim yemek yememeye başladı yalnizca su içti. Tuvalete gitmedi idrarını da günde bir kez yapmaya başladı. Dün yemek yemediği için İzotonik ve dekstroz serum takıldı bugün de tekrarlandı iğneler ve serumlar. Kan değerlerine bakıldı normal çıktı bugün tedavi sonrası kafesine koyduğumda yığıldı o şekilde eve getirdim gelirken hic kimildamadi gözünü bile oynatmadi eve geldiğimde kafesinden bir müddet çıkmadı çıkınca da olduğu yere yine yığıldı ve garip sesler çıkarmaya başladı şu anda da her nefesinde inliyor ses cikariyor. Lütfen yardımcı olur musunuz benim ne yapmam gerekiyor

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle kedinizin yaşadığı problemin sebeplerinin bulunması gerekiyor. Yaşadığı kusma ve ishalin semptomatik tedavisinin yanı sıra problemin altında yatan nedeni bir dizi ek testler ve tahliller ile ortaya çıkarılabilir.
 
Kedinizin antibiyotik tedavisini ve serum desteğini hekiminiz ile birlikte devam ettirmenizi öneriyorum. Bununla birlikte beslenmesini recovery adı verilen yüksek besleyici değere sahip yaş mamalar ile destekleyebilirsiniz. Bu mamalar iğnesi çıkarılmış enjektör ile yedirilebiliyor. Lezzet olarak da bu tarz durumlarda fark yaratabiliyor.
 
Kedinizin yetersiz sıvı alımı idrar miktarını azaltmış olabilir. Ancak yine de olası idrar yolları enfeksiyonu riskinden dolayı idrar tahlilinin yanı sıra karaciğer ve böbrek değerlerine bakılması gerekiyor.
 
Eğer bu tedavi süreçlerine rağmen bir tanı konulamıyorsa veteriner fakültesi hastanelerine ulaşarak iç hastalıkları uzmanı bir hekimin de değerlendirmesini öneriyorum. Atak şeklinde krizler yaşadığını düşünüyorsanız vakit kaybetmemenizi tavsiye ederim.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?