HepiSorKategori: SağlıkScottish fold kedim nefes almakta zorluk çekiyor
Misafir 3 sene önce sordu

Kedim 1.5 yaşında. Annesi Scottish Fold, babası İran kedisi.
Kedim genetik olarak mı bilmiyorum ama, nefes almada zorluk çekiyor. Sanki burnu tıkalıymış gibi sesler çıkartıyor. Hasta olduğumuzda burnumuz mukusla doluyken burnumuzu çektiğimizde çıkan ses gibi. Uyurken çoğunlukla kayboluyor. Yeme-içmesinde veya tuvalete çıkmasında sıkıntısı yok. Artık burun delikleri küçük olduğu için mi oluyor bilmiyorum *fotoğrafını ekledim* ama çok üzülüyoruz. Veterinere götürdüğümüzde de anlamadan iğne yapıyorlar, bir defa götürdüğümüzde yaptıkları iğne yüzünden ölümden dönmüştü. Zaten bulunduğumuz ilde de çok fazla kedi-köpekten anlayan veteriner bulunmuyor. Böyle bir vakayla karşılaştıysanız yardımcı olabilir misiniz? Teşekkür ederim. ❤

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Brachycephalic ırklar dediğimiz suratı basık veya burun uzunluğu kısa kedileride maalesef solunum sistemi problemleri yaşanıyor. Genetik olarak bu ırkların nefes almasında zorluk yaşamaları bilinen bir problem. Hatta bu durum kedilerin kalp problemleri yaşamasına ve ömürlerinin kısalmasına neden olan ciddi durumlara ilerleyebiliyor. 
 
Aynı zamanda brachycephalic sendrom dediğimiz bir kaç faktörün birleşmesi ile gelişen sağlık problemlerinin çözümünde cerrahi operasyonlar ile sonuç alınabiliyor. Burun deliklerinin genişletilmesi, damak yapısının şekillendirilmesi ile solunumun rahatlatılabildiği operasyonlar ise uzman veteriner hekimler tarafından yapılabiliyor. Bu amaçla yakınınızdaki bir veteriner fakültesi hastanesinin cerrahi bölümüne ulaşabilirsiniz. 
 
Geçmiş olsun.

Toplam 17 kişiden 14 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?