HepiSorKategori: BakımScottish fold kedimin ağzında yaralar çıktı
Misafir 2 sene önce sordu

merhaba evde 18 aylık schotisch kedım var streslı bir kedi, agzında iki seferdir esophilie granulam diye bişey cıktı ve kortızonla tedavı edıldı, sebebi belirlenemedi allerjık, kısıtlastırmadıgım ıcın stresten kaynaklı veya bagısıklık sisteminin yaptıgı bişey olabılecegı ve tekrar olabılecegı söylendı. oglum ikinci kediyi getırdı ayrı odalarda tutup testlerının bitmesini beklerken corana virus tıter normali 0-34 arasıyken kedide 63 cıktı.. bu virusta stresle fipe dönüşme ıhtımalı oldugunu ögrendik , evdeki kedimizi riske atmamalımıyız, sorun olamazmı?
aldıgımız kedıyıde al ver tekrar gerı verırsek o evdede dayak yıyordu baska kedilerden oda stres yaşısycak tekrar oda kötü? sizin fikrinizi önerınızı almak sıtıyorum bu konuda

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Coronavirüs hakkında daha önce detaylı açıklama yaptığım soruya göz atabilirsiniz. 
https://hepipet.com/hepipedia/bakim/sokaktan-aldigimiz-9-aylik-kedimizde-corona-virus-riski-bulunuyor-mu/
 
Genel olarak kedilerinizin bağışıklığını güçlü tutmanız önemlidir. Ancak her 2 kedi kendi düzenini kurduğunda stres faktörü olmayacaktır. Coronavirüs çok sık karşılaştığımız ve sadece sokak kedilerine mal edilemeyecek bir virüstür. Bir çok kedide bulunmakta ve bulaşıcılığı devam etmektedir. Üstteki soruda da belirttiğim gibi coronavirüs mutasyon geçirmediği sürece bir problem olmayacaktır. 
 
Bahsettiğiniz gibi önceki evinde daha ciddi bir stres kaynağı varsa kesinlikle önermiyorum. Eozinofilik granülom ise tetiklenmediği sürece ortaya çıkmayacaktır. Dönemsel olarak kedilerin etkilenebildiği stres faktörleri bulunuyor. Kimi zaman evin kalabalık olması ve kedilerin kendilerine ait alanları olmaması bu stresi tolere etmelerinde sorun yaratıyor. 
 
Evdeki diğer kedinize corona testi yaptırarak taşıyıcılığını öğrenebilirsiniz. Duruma göre tekrar bize ulaşırsanız değerlendirebilirim.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?