HepiSorKategori: SağlıkScottish fold kedimin gözü yaralandı
balkizosmanli 2 sene önce sordu

Scottish fold erkek bir kedim var baska bir kedi benim kedimin gözüne tırnak attı bizim kedinin gözünün iç tarafı şişti ne yapmamız lazım

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Göründüğü kadarıyla kediniz gözyaşı bezi ile ilgili bir yaralanma yaşamış. Bu durum aslında gözyaşı üretimini de sağlayan harder bezinin büyümesi ile de oluşur. Olabildiğince çabuk müdahale edilmeli ve tedavisine başlanmalıdır. Daha ciddi enfeksiyonlara yol açmaması için kontrol altında tutulması kritiktir. 
 
Son dönemde bu bezin alınmasından ziyade tedavi edilmesi ve cerrahi olarak yerine dikilmesi öneriliyor. Bezin alınması göz kuruluğuna da yol açabileceğinden gözü enfeksiyona daha duyarlı hale getiriyor. Ve bu süre boyunca gözün nemlendirilmesi hayvan sahibine düşüyor. Maalesef ki tekrarlamaması için önleyici medikal bir tedavi bulunmuyor. Bezin yerleştirilmesi de şu anki konumuna bağlı olarak hekiminizin belirlediği teknik ile yapılmalıdır. 
 
Cerrahi düzeltme işlemi genellikle iyi sonuç veriyor. Cerrahi operasyonlarda bezin alınmasındansa yerleştirilmesinde daha hızlı bir iyileşme gözleniyor. 
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?