HepiSorKategori: BakımScottish fold kedimin idrar yollarında taş bulundu
Arzu 2 sene önce sordu

Merhaba kedim Scottish fold erkek 3 yaşında yaklaşık 7 ay önce idrar yollarında kum taş bulundu (idrar tahlili ile) tahlilden sonra klinikte birkaç iğne yapıldı bi sıvı verdiler ismini hatırlayamadım suan 6 ay vet life strüvit mama yedi daha sonra proplan kısır mama ya başlandı hala onu yiyor ama kedimde sistit devam ediyor idrarını sık yapıyor bazan kum kabı dışında yatağımın üstüne çiş yapmayan kedi yataga bile yapabilir oldu idrarını yaptıktan sonra garip sesler çıkartarak genital bölgesini yalıyor. Cevabınız için şimdiden Tesekkürler

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Bahsettiğiniz kum kabı dışına yapma, genital bölgeyi yalama gibi davranışlar idrar yolu problemlerinde sıkça karşılaşılır. Ve idrar yolu problemleri maalesef belirti verdiği dönemde ilerlemiş olabildiği için tedavinin de uzun soluklu takip edilmesi gerekiyor.
 
Genel olarak idrar yolu enfeksiyonlarına ve tıkanıklıklarda önerilen çözüm semptomların tedavi edilmesinin yanında sıvı alımının ve atımının arttırılmasıdır. Bölgedeki enfeksiyon bir taraftan antibiyotik ve ek takviyeler ile tedavi edilmeye başlanırken diğer taraftan uygun beslenme düzeni ile sürecin kısaltılması amaçlanır. Antibiyotik tedavisinde temel amaç bölgedeki problemi giderirken yeni enfeksiyonların oluşumunu önlemektir. Ancak bu konuda hekiminizin önerdiği ilaç ve dozda tedaviyi devam ettirmelisiniz. 
 
İdrarın pH’sının istenen düzeye gelmesiyle taş oluşumunun önüne geçilebilir. Bu amaçla uygun beslenme ve takviyeler sağlanmalıdır. Beslenme için önerilen mamalar genellikle tedaviye destek amaçlı kullanılan özel mamalardır. Standart mamalar ile bu tarz mamaların sağladığı desteği sağlamanız mümkün olmayacaktır. Farklı markaların idrar yolları problemlerine özel mamalarını kıyaslayabilirsiniz. Ancak içeriğin düzenlenmiş olması gerektiğinden yine bu segmentteki mamaları değerlendirmenizi öneririm.
 
Kedinizin belirlenen tedavisinin yanı sıra bolca su içmesini öneriyorum. Özellikle üriner yaş mamaları kullanabilirsiniz. Ayrıca yaş mamaları kedinizin içeceği son noktaya kadar sulandırmanızı öneririm. Sıvı alımının azalması taş oluşumunu arttıracağı gibi iyileşmeyi de geciktirecektir.  Bolca yaş mama takviyesi ile yeni taş oluşumunun önüne geçebilirsiniz
 
Durumun seviyesi ve taşların yapısı ile ilgili olarak 6-8 aylık bir döneme kadar dahi uzayabilen bir tedavi süresi belirlenebilir. Dolayısıyla bu dönemde dostunuzun beslenmesi ve bakımını düzenleyerek en iyi şartlarda iyileşmesini hızlandırabilirsiniz.
 
Ayrıca ek olarak C Vitamini takviyesi ile idrar yollarında strüvit taşlarının oluşumunu önlenebildiği son yıllardaki araştırmalarda sunuldu. Bu konuda hekiminize danışabilirsiniz.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?