HepiSorKategori: SağlıkScottish fold kedimin vücudunda kasılmalar gözlemliyoruz
Olcay 2 sene önce sordu

Merhabalar kedimiz 21 aylık scotish fold erkek. Yattığında uyumasına gerek yok. Tüm vücudunda kasılma gözlemliyoruz. Sebebi ne olabilir? Teşekkürler şimdiden. Acil yardım bekliyoruz.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedilerin bazen uykularında titremeleri görülebilen bir durumdur. Bazı hafif vakalarda kedilerin de tıpkı bizler gibi rüya gördüğü düşünülüyor. Ancak kasılma şeklindeki titremeler bazen kusma, iştahsızlık ve halsizlik eşliğinde görülebiliyor. Bu durumda bir veteriner hekime muayene edilmesi gereklidir.
 
Parazitler de sinir sistemine etki edebildiği için sebep olabilime ihtimali bulunuyor. Parazit tedavilerinizi aksatmamanız hem sizi hem kedinizin sağlığı açısından önemlidir.
 
Kediniz eğer sürekli olarak bu şekilde titriyor ise bir veteriner hekim tarafından değerlendirilmesini öneriyorum. Nörolojik veya sistemler ile ilgili bir problem olabilir. Bu dönemdeki iştahını, keyfini yine gözlemlemenizi öneririm. Eğer bir anormallik görüyorsanız vakit kaybetmemelisiniz.

Bu tarz kasılmalar kimi zaman corona virüs ile bağlantılı olarak da görülebiliyor. Virüs kedilerde sinir sistemini etkileyerek kasılmalara yol açabiliyor. Corona testi de bu konudaki şüpheleri giderebilir.
 
Geçmiş olsun.

cocukthecat 5 ay önce yanıtladı

Buğra Bey merhaba. Detaylı yanıt için çok teşekkürler. 19 aylık kısır scottish fold kedimde aynı durumu yaşıyoruz 1 aydır. kendisine corona testi yapmıştık geçen sene ve pozitif çıkmıştı. yıl boyunca aralıklarla vetomune kullandık.

Şimdi yemesinde, içmesinde, dışkılamasında ve hareketlerinde bir tuhaflık yok fakat yine de insanın aklına takılıyor elbette. Coronadan dolayı ise ne yapmamız gerekir? Tekrar bağışıklık güçlendiriciye başlamak çözüm müdür?

Şimdiden yanıt için teşekkürler.

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?