HepiSorKategori: BakımSokakta baktığım kedinin gözünde perde var
Gülcan Karakaya 2 sene önce sordu

Merhaba, temmuzdan beri sokakta besleğim kedinin 4 gündür gözünde perde var. Yemesi içmesi güzel fakat ara ara öksürme ile birlikte gözünde perde çıktı. Ne yapmalıyım? Veteriner tedavileri ortalama ne kadar tutar? Pendikte nereye götürmeliyim? İlginiz için teşekkür ederim, iyi çalışmalar dilerim.

Attachments
1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Göründüğü kadarıyla 3.göz kapağı dediğimiz yapı ile ilgili bir problem yaşıyorsunuz. Gözyaşı üretimini de sağlayan büyümesi sonucu oluşur. 
 
Bir kedinin gözünde üçüncü göz kapağı olarak bilinen bir iç zar bulunur. Normalde görülmeyen bir yapıdır, eğer görüyorsanız bir sağlık probleminin işaretidir. Uyandıklarında ve gözlerini açmaya başladığında üçüncü göz kapağı görülmesi normaldir. Ancak, kedinizuyanık olduğunda görünmemelidir.
 
Enfeksiyonlara karşı bir bariyer görevi görmekle birlikte dışarıdan gelecek darbelere karşı da bir koruyucu görevi bulunur. Bir çok sebebe bağlı olmakla birlikte bu sebeplerden kısaca bahsedebilirim.
 

  • Gözde meydana gelen enfeksiyonlar
  • Sıvı kaybı
  • Travma ve yaralanmalar
  • Göze kaçan yabancı cisimler, otlar
  • Kist ve tümör şeklinde oluşumlar

gibi genel hatlarıyla sebepler bu şekildedir. Altında yatan sebebin doğru bir şekilde bulunabilmesi için yakından muayenesi gereklidir. Özel kliniklerde fiyatlar değişken olmakla birlikte gerekli görülen işlemlere göre farklılık gösterecektir. Ancak belediyeye bağlı veteriner hizmetlerine ulaşarak ücretsiz muayenesini yaptırabilirsiniz. İmkan dahilinde tedavisini de üstleneceklerdir. 
 
Alttaki linkten Pendik bölgesi için ihtiyacınız olan merkeze ulaşabilirsiniz.
https://www.pendik.bel.tr/sayfa/detay/sahipsiz-sokak-hayvani-tedavisi
 
Geçmiş olsun

Toplam 64 kişiden 61 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?