HepiSorKategori: SağlıkSokaktaki kedimin gözü iltihaplı eve alabilir miyim?
Burcu 2 sene önce sordu

Merhaba,

Bugun yavru bir sokak kedisi beni takip etti ve kisa sure icin kaldigim evin onunden bir turlu ayrilmadi, yaklasik 2 saattir de agliyor. Gozleri iltihapli ve bir gozunun korneasi yarim milimetre capinda bulutlanmis. Ayni zamanda surekli hapsiriyor. Eve almak cok isterim ama bulasici bir hastaligi olmasindan cekindigim icin ve ev benim olmadigi icin kapinin onune laktozsuz sut (kediler laktozu sindiremiyor diye duymustum) ve ici kagit havlu dolu plastik kutu koydum. Simdi o kutuda uyuyor, ara ara da kapiya tirmanmaya calisip agliyor. Bu kediye yardimci olmak icin yarin ic dis parazit asilarini yaptirmaya goturecegim, o asilardan hemen sonra eve sokabilir miyim yoksa hala daha hastalik tasiyor olabilir mi? Gozundeki iltihaplar ve hapsirik genclik hastaligi var ve olecek mi demek? Ek olarak kediye yardimci olmak icin ne yapmami onerirsiniz? Tesekkur ederim.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle kedinizde görülen viral bir hastalık nedeniyle göz ve solunum sistemi etkilenmiş olabilir. Her ne kadar tedaviye ihtiyacı olsa da sizin için bir risk oluşturmayacaktır. Aşı ve parazit tedavilerini düzenli takip etmeniz yeterli olacaktır. Süt ve süt ürünleri laktozun yanı sıra içerdiği kasein nedeniyle sindirim açısından da kedinizi zorlayacaktır. Bu yüzden laktozsuz süt beslenmesi için bir çözüm olmayacaktır.
 
Bir taraftan da göz ve solunum sistemini etkileyen viral hastalığı iyi beslendiği ve bağışıklık sistemi güçlü olduğu sürece bir problem yaratmayacaktır. Lysine takviyeleri ile viral kaynaklı göz ve solunum yolu problemlerinin iyiye gitmesine destek olabilirsiniz. Kedinizin gözünü belirli aralıklarla temizlemeniz ve strese girmeyeceği bir yaşam alanı sunmanız yeterli olacaktır 🙂 
 
Ek olarak sormak istediklerinizi her zaman bize iletebilirsiniz.
 
Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?