HepiSorKategori: BakımSokaktaki kedimin yavrusunu sahiplendim. Çok halsiz ve öksürüyor
Profile photo oftugce-x-cimsittugce-x-cimsit 2 sene önce sordu

Merhabalar. Sokakta beslediğim kedimin ölmesinden dolayı yavrusunu evime aldım. Kedim 4-5 aylık civarı. Sokakta soğuklarda hasta olmuş bende veterinere götürdüm ic dış parazit aşılarını yaptırdım antibiyotik tedavisine başladı veteriner bu süreçte biraz iyi oldu fakat tekrar halsizleşti ve nefes alıp vermesi sıklaştı. Bazen de öksürüyor. Tekrar gittim kontrol etti ve antibiyotiğe devam etmem söylendi 1 aydır benimle kedi acaba antibiyotik vererek doğru mu yapıyorum ve mama öneriniz nedir ben felicia kullanıyorum iyileşir mi kedim acaba? cevabiniz icin simdiden teşekkür ediyorum

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle kedinizin bu zorlu hava koşullarında bağışıklığının zayıflaması neticesinde bir enfeksiyon görülüyor olabilir.  Sokaktaki kedilerde, solunum yolu enfeksiyonları gibi bulaşıcı pek çok hastalık bulunuyor. Bu konuda veteriner hekiminizin önerdiği tedaviyi takip etmenizi ve doz atlamamanızı öneriyorum. 
 
Bununla birlikte kedinizin solunumunda zorlandığını düşünüyorsanız tekrar hekiminiz ile bu durumu paylaşabilirsiniz. Bu yönde ek destekleyici tedaviler de önerilebilir. 
 
Bir diğer taraftan da bağışıklığını güçlendirmeniz, beslenmesini takip etmeniz  ve parazit tedavilerini aksatmamanız gerekiyor. Bağışıklık için hekiminizden probiyotik takviyelerini öğrenebilirsiniz. Özellikle sindirim sisteminin desteklenmesi ve besin emiliminin artışı sayesinde bağışıklığı güçlendirebiliyoruz.
 
Beslenme konusunda yaş mamaları haftada 1-2 kutu ve 2 şer porsiyona bölmek kaydıyla kullanmanızı öneriyorum. Dostunuzun solunum yolları tıkalı olduğu için iştahsızlık görülebilir. Mamaya hafif ılık su ekleyerek aromasını ortaya çıkarabilirsiniz. 
 
Mama markası konusunda ise daha önce detaylıca bir cevap vermiştim. Göz atmanızı öneriyorum 🙂
https://hepipet.com/hepipedia/beslenme/kedi-mama-hakkinda-bilgi/ 
 
Bunun dışında tekrar sorularınızı bize iletebilirsiniz.
Geçmiş olsun.

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?