HepiSorKategori: SağlıkSokaktaki kedimizin burnu tıkalı ve sesi çıkmıyor
Profile photo ofzeusdemirSerhat Demir 2 sene önce sordu

Sokakta insancıl bir kedimiz var. Genelde apartmandakiler yemek ve suyunu verir, onunla oynar. 6 aylık şuanda. Sokakta diğer kedilerle yaşıyor ve eve almak isteyen de yok, haliyle veterinere hiç götürülmedi. 5 gündür hapşırıyor ve burnu tıkalı sanırsam. Tüyleri diken diken kalkmış önceden kendini hep yalayarak temizlerdi artık hasta olduğundan mıdır hiç temizlemiyor. Miyavlaması çok kısık bir sesle sanırım boğazı da iltihaplı. Hareketsiz ve sakin az önce okuldan geldim ve geçti önüme yattı yorgun sanırsam. Çok endişeleniyorum acaba normal mi böyle grip benzeri bir hastalığın 5 gun surmesi ve suan iyileştiğini sanmıyorum?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedilerde görülen solunum yolu enfeksiyonlarında bahsettiğiniz belirtiler görülebiliyor. Ayrıca bu problemler ilerleyen dönemde iştahsızlığa ve dolayısı ile kedinin kendini temizlememesine de yol açarak durumu kötüleştiriyor. Bu tarz problemlerde altta yatan sebebin bulunması ve ona yönelik tedavinin başlanması gereklidir.
 
Sokak hayvanları için belediyelerin veteriner hizmetleri müdürlüğüne ulaşabilirseniz gerekli muayene ve tedavisini ücretsiz olarak yapacaklardır. Sonrasında bir süre bakımını yakından takip ederek iyileşmesini hızlandırabilirsiniz. Kendiliğinden geçmesi bu durumda zor görünüyor.
 
Geçmiş olsun

Toplam 2 kişiden 2 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?