HepiSorKategori: SağlıkSokaktaki kediye araba çarptı
Yağmur 1 sene önce sordu

Sokakta 1 yaşını geçmemiş kediye araba çarpmış, arka iki patisinin üstündeki deriyi kemiği görünecek şekilde koparmış. Kediyi bulduğumda yaralarını ilk başta suyla temizleyip ardından nitrocin ve anestol sürüp kapattım. Arkadaşım veterine götürmüş, kırığı yokmuş yemek yemesi lazımmış ve yarasını temizlemiş. Ama kedinin iştahı yok, nasıl yemek yedirebilirim? Bir de yaralarında hangi kremi kullanmam gerekiyor?(Açık yara ve veteriner mavi bir şey sürmüş)

Attachments
1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 1 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle kedinizin yarasının olabildiğince toprak ve tozlardan uzak tutulması gerekiyor. Tahmin edersiniz ki dışarıda yaşayan bir kedi için bu gerçekten zor. Bu nedenle tutabileceğiniz bir alan varsa tedavisine kontrol altında devam etmeniz önemlidir. Tedavisi için antiseptik spreyler ile devam edilebilir. Bu konuyu veteriner hekiminize danışabilirsiniz. Dostumuzun durumunu görmeden bir öneri vermemiz doğru olmaz. Bunun yanında iyileşmeyi hızlandırabilecek sarı kantaron yağı gibi doğal destekleyicileri de veteriner hekiminize danışabilirsiniz.
 
Temel amaç yara bölgesinin temiz tutulması ve iyileşmenin desteklenmesidir. Beslenmesini ve sıvı alımını özellikle takip etmeniz de önemli. Yaş mamaları sulandırarak yedirebilir, kuru mamaya et suyu ekleyerek yemeye teşvik edebilirsiniz.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?