HepiSorKategori: BakımSokaktan 2 yavru kedi sahiplendim. Daha sağlıklı olmaları içni ne yapmam gerekiyor?
Nermin 2 sene önce sordu

Merhabalar bundan yaklaşık 3 hafta önce sokakta ölmek üzere olan yeni doğmuş iki tane yavru kediyi hayata tutunsunlar diye eve aldım.Birinin gözünde çapaklanma diğer kedinin burnunda ise lekelenme vardı. Şuan yemek yemeleri oyun oynamalari gayet iyi durumda fakat kediler grip oldu karni siş olan karın bölgesindeki tüyler haddinden fazla dökülmüş ve burnu akıyor hapsurunca pespese 5 kez hapşırıyor yavru kedi olduklari için yikayamiyorum ama ikisinde de pire var ve sirke ile silmeme rağmen pirelerden kurtulamadım. Ayrica kedinin birinin karın bölgesinde şişme ile tüy dökülmesi mevcut diğerinde ise burnundaki siyahlik gittikce büyüyor nasıl bir bakım yapmalıyım gerekiyor kaç aylıklar kaç kilolar tam olarak bilmiyorum kaç aylıkken aşılanma yapılıyor kaç aylık olunca kisirlaştiriliyor aşı ücretleri ne kadar bilgim yok. Kizlarin daha sağlıklı olması için ne yapmam neyle beslemem ve ne zaman aşılanması gerekiyor.Beni bu konuda aydınlatir mısınız?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle kedileri sahiplendiğiniz için tebrikler. Onlara güzel bir hayat sunmak için bize her türlü sorunuzda ulaşabilirsiniz.
 
Yavru kediler bağışıklıklarının henüz tam olarak gelişmemesi nedeniyle daha yoğun bir bakıma ve dikkate ihtiyaç duyarlar. Karındaki şişlik parazit ile ilgili olabilir. Parazit tedavilerinin yapılması ve sonrasında 
https://hepipet.com/kedi-asi-takvimi-ve-asilari/ 
Aşı ve aşı takvimi konusunda hazırladığımız içeriğe göz atabilirsiniz. Ayrıca kedinizin hapşırması bir solunum yolu enfeksiyonu başlangıcına işaret ediyor olabilir. Dolayısıyla veteriner hekime görünmeniz ve tedavisine başlamanız gereklidir. Bununla birlikte tüy dökülmesinin de sebebini çözebilirsiniz. 
 
Kedilerin kaç aylık olduğu hakkında bilgiyi de gerekli muayeneler yapıldıktan sonra hekiminiz size söyleyecektir. Burundaki siyahlıkların fotoğrafını bize iletebilirseniz yardımcı olabilirim. Aşılamalar parazit tedavilerinin yapılmasının ardından başlayacaktır. Aşı ücretleri kliniklerin bulunduğu ile göre değişkenlik gösterse de ortalama 70-90tl aralığındadır. 
 
Beslenme konusuna gelirsek, kediler etçil hayvanlardır ve beslenme ihtiyaçları da bu yönde et ağırlıklı olmalıdır. Dolayısıyla piyasadaki mamaların içeriklerini ve fiyatlarını kıyaslarken kendi bütçenize göre en uygun olanı seçmenizi tavsiye ederim. Çeşitli aroma ve lezzetler ile yavru kediler için olan doğru mamayı seçebilirsiniz. Yine bu konudaki sorularınızda tekrar yardımcı olabiliriz. 
 
Şu aşamada yıkamanızı ise kesinlikle önermiyorum. Haftada 2-3 kutu yaş mama ile beslenmelerini desteklemeniz de faydalı olabilir.
 
Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?