HepiSorKategori: BakımSokaktan aldığımız 9 aylık kedimizde corona virüs riski bulunuyor mu?
Profile photo ofziyabardakciziyabardakci 2 sene önce sordu

Kedimiz, 2 aylıkken sahiplendik ve şimdi 9,5 aylık oldu, biz bu süre zarfında yalnızca parazit aşısı yaptırdık.Karma aşı yaptırmak istedim ancak sokakta yaşayan kedilerin çoğunda corona virüsü olduğunu ve karma yapıldığında Fib’i tetiklediğini duydum onun için de yaptırmak istemedim.Fakat iş yerimde baktığım bir kaç kedim fip hastalığından öldüğü için tedirgin oluyorum.İkilemde kaldım,Test yapılması gerekir mi? yoksa direk karma yaptırayım mı? Bir sıkıntı yaşar mıyım Allah korusun.Yardımlarınızı bekliyorum.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

İlk tavsiyem hekiminiz ile bu süreçte bire bir iletişim halinde kalmanız ve kan tahlili sonucu risk görülmesi durumunda aşılamanın hekiminizin kararına bırakmanızdır. 
Coronavirüsten bahsetmem gerekirse yapılacak Coronavirus testinde pozitif görülmesi de doğrudan bir hastalığın habercisi değildir. Corona virüs mutasyona uğrayarak sizin de bahsettiğiniz gibi FIP dediğimiz sağlık problemine dönüşür. Ancak ağır stres, zorlaşan yaşam koşullar, dengesiz beslenme gibi faktörler dönüşüme etki edebilir. 

FIP temelde corona virusun mutasyona uğraması ile ortaya çıkan bir sağlık problemidir. Corona virus ise taşıyıcı olarak özellikle sokak kedilerinde çok yüksek oranda bulunur. Yani standart bir kedide bulunma ihtimali oldukça yüksektir. Bu nedenle önlemede temel kural bağışıklık sisteminin güçlü tutulmasıdır.  
 
Corona virüsün placenta ile yavruya geçebileceği biliniyor. Genel öneri olarak corona taşıdığı kesin olan kedilerin kısırlaştırılması ve diğer sağlıklı kedilerden ayrı tutulmasıdır. Eğer ileride yanına bir başka kedi alacaksanız corona pozitif bir kedi seçebilirsiniz. Aksi halde sağlıklı kediye de bulaşacaktır. 
 
Bağışıklığı güçlendirmek virüsün tekrar aktif hale gelmesini önleyecektir. Virüs vücuttan hiç bir zaman tamamen atılmaz ancak belirli bir yaştan sonra bağışıklık sisteminin güçlenmesi ile daha düşük bir risk taşır. Aşılama da bu noktada kedinizin bağışıklığını sağlamasında destekleyici rol oynayacaktır.
 
Kediniz hayatı boyunca coronavirüs taşıyıcısı olacaktır. Bahsettiğim gibi oldukça yüksek oranda kedilerde karşılaşılan bir durum. Kontrol altında tutulduğu sürece bir sorun yaratmayacaktır.
 
Kedinizin bağışıklığını lysine, koenzim q10 , vitamin ve probiyotik destekleri ile güçlü tutmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca stresten uzak, dengeli bir beslenme sunmanız etkili olacaktır. Genç hayvanlar için risk daha fazla olduğu için özellikle dikkat etmenizi öneriyorum.
 
Görüşmek üzere

ZRhcn 2 sene önce yanıtladı

probiyotikten kasıt yoğurt kefir ayran vs midir yahut takviye edici gıda mıdır. fiv fib yada corona virüsü taşıcıyılarına multivit şurubu içindeki d vitamini sakıncalı mıdır, çünkü vet makalelerinde mpv plt değeri yüksek olanlar için dVit sakıncalı gibi yazı okumuştum.

Toplam 6 kişiden 6 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?