HepiSorKategori: BakımSokaktan sahiplendiğim kedim sürekli uyuyor ve üzgün
İnci 2 sene önce sordu

Merhaba, bundan 1 hafta önce sokaktan 1 yaşında erkek kedi aldım evimde bir kedi daha var arkadaş olsunlar istedim. Aldığım gün kısırlaştırdım bütün aşılarını yaptırdım bugün 7 gün oldu ama hala sürekli uyuyor ağır hareket ediyor evdeki kedim onunla oynamak istiyor ama bu öfkeleniyor oynama isteği yok sanırım asıl sorun oyun oynamaması değil de neden bu kadar küskün üzgün gibi bir de bugün işten geldiğimde bir gözü diğerine nazaran daha küçülmüştü .zkısılmaya yönelik bir durumdu papatya çayıyla sildim ama sizce ne gibi bir durum var ve neden hala kendine gelemedi bu yavru

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedinizin kısırlaştırma ve aşılama süreçlerinde strese bağlı olarak bağışıklığı zayıflamış olabilir. Bu süreçte kimi zaman fırsatçı enfeksiyonlar kedinin sağlık durumunu etkileyebiliyor.
 
Sokak kedilerinde çok sık görülen kimi virüs kaynaklı hastalıklar belirti göstermeden taşıyıcı vücudunda bulunabiliyor. Açlık, stres, kavga gibi durumlarda bağışıklık sistemi doğrudan etkilenerek virüslerin aktive olmasına neden olabiliyor. Doğrudan kedinizde bir sağlık problemi var demiyorum ancak kusma, ishal, iştahsızlık gibi belirtiler gördüğünüzde veteriner hekiminize ulaşmanızı öneriyorum.
 
Bu süreçte iştahını yakından takip etmeli, gerekirse bir süre yaş mama ile de desteklemelisiniz. Yemek yemesi şu aşamada oldukça önemli. Göz kısılması ise bir enfeksiyona bağlı oluşabilir. Bahsettiğim bağışıklık sisteminin zayıflaması ile gözü etkileyen virüsler de etki edebilir. Bağışıklık sisteminin kendini toplaması ile bu tür problemler tekrarlamayacaktır. Ancak durumun iyileşmemesi halinde veteriner hekiminize görünmenizi öneriyorum.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?