HepiSorKategori: SağlıkSokaktan sahiplendiğim kedim topallamaya başladı
deniz 2 sene önce sordu

mrb, 1 hafta önce annesi olmayan ve sokaktan sahiplendiğim minik tekir kedim 2 gün önce topallamaya başladı. ben bir travma fark etmedim ama incitti patisini diye düşündüm. fakat durumu gittikçe kötüleşti. yaşını bilmiyorum muhtemelen 2 aylık, kuru mama alıyordu, parazit ilacını verip 10 gün sonra aşı yaptıracaktım ilacı tam veremedim çünkü iştahı da azaldı. sürekli uyuyor. artık ayağa hiç kalkamıyor gibi çok halsiz güçsüz. bu sabah halini görünce veterinere götürdüm. kırık çıkık yok ateşi yok dedi hekim bey, ama çok zayıf kasları güçsüz, siz yemeğini yedirmeye devam edin acil bir şey göremedim ama düzelmezse durumu yine getirin dedi. çok üzülüyorum haline. ne yapsam bilemiyorum 🙁

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Özellikle yavru kedilerde görülebilen topallıklarda akla virüs kaynaklı problemler de geliyor. Kedinizde üst solunum yolu enfeksiyonlarına yönelik hapşırma, göz ve burunda akıntı, ağızda kötü koku ve yara gibi belirtiler görüyorsanız bu calici virüs dediğimiz viral enfeksiyona işaret edebilir. Bu hastalıkta özellikle eklemlerdeki ağrılar ve kimi zaman görülen şişlikler nedeniyle halsizlik, isteksizlik ve hareketsizlik görülebiliyor. 
 
Eklem bölgelerine dokunmanıza izin vermiyor ise akla gelebilecek sebeplerden biri bu durumdur. Kimi zaman parazit tedavileri ve aşılamalar sonrası da görülebileceği için bu süreçte önceliğin kedinizin genel sağlığının düzeltilmesi olduğunu söyleyebilirim. Eğer iyileşme görmezseniz hekiminizin dediği gibi kliniği ziyaret etmeniz gerekebilir. 
 
Geçmiş olsun

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?