HepiSorKategori: SağlıkSokaktan sahiplendiğim kedimin gözleri sulanıyor ve halsizdi
Yasemin 3 sene önce sordu

Yaklaşık 1 ay önce sokaktan 3 aylık bir kedi sahiplendim. Burnu akıyordu gözleri sulanıyordu ve halsizdi. Veterinere götürdüm, tedavi sonucu iyileşti. Bir kaç gün sonra aniden fenalaştı 40 derece ateşi çıktı, yürüyemiyordu (bacakları tutmuyordu pek)…ancak iştahında veya tuvaletinde bir sıkıntı yoktu … Yine veterinere götürdüm zehirlenmesinden şüphelendiler tedavi oldu ve iyileşti… Bir kaç gün mutlu ve sağlıklıydı deli gibi oynuyordu koşuyordu ve geçen gün yine ateş ve halsizlik başladı…mama yiyor ishali kusması yok ama çok halsiz … Yamuk yumuk yürüyor halsizlikten anca kendini sevdiriyor yatıyor… Mamasını değiştirdim belki mamadandır diye, zehirli olabilecek herşeyi kaldırdım ve gözümün önünden ayırmadım ama neden böyle bi iyileşiyor sonra yine hastalanıyor?! İç Paraziti de yapılmıştı 1 ay önce. Kırığı çıkığı olamaz. Fip e yakalanmış olmasından çok korkuyorum çok alıştım ona!!

2 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedinizin muhtemel bir viral enfeksiyonu olabilir. Ara ara artması strese bağlı faktörlerden olabileceği gibi bağışıklık sistemini etkileyen ani beslenme değişiklikleri, yer değişiklikleri gibi sebeplerden de karşılaşıyor olabilirsiniz. Göz akıntıları da erken dönemde viral enfeksiyonlar ile birlikte görülebiliyor. 
 
Tavsiyem kaliteli içeriğe sahip bir mama ile devam etmeniz ve ara sıra yaş mama ile desteklemeniz. Bununla birlikte lysine ve multivitamin takviyeleri ile bağışıklığı destekleyebilirsiniz. Tekrar bize süreci iletebilirseniz durumu takip edebiliriz.
 
Geçmiş olsun

Yasemin 3 sene önce yanıtladı

Göz akıntısı ve solunum yollarında ki enfeksyon ilk tedaviden sonra geçti…sadece topallama ve halsizlik var hala. Kedim iştahlı, dışkısı normal, kusması ve solunum yollarında bir sorun vs yok. Yani takviye ile bu hastalığını atlatabilirmi? Yine veterinere götürmelimiyim, yapabilcekleri birşey varmıdır veterinerin? Belki bir kan testi mantıklıdır? Ölümcül sonucu olabilirse asla ihmal etmek istemem çünkü…

Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Destekleyici tedaviyi yine de öneriyorum. Corona virüs’ün mutasyona uğramaması durumunda bağışıklığı desteklemek etkili olacaktır. Belirtilerde azalma iyiye gittiğini gösterebilir, ancak virüsler ömür boyu vücutta bulunabilirler. 
 
Tavsiyem kedinizi yakından gözlemlemeniz ve bir anormallik gördüğünüzde vakit kaybetmeden veteriner hekiminize başvurmanız. Kan testleri ise virüs varlığını tespit edebilse de mutasyona uğraması konusunda %100 kesin sonuç veremiyor. Şu aşamada bir anormallik görmediğiniz müddetçe kedinizi strese sokabilecek durum ve müdahalelerden kaçınmanızı öneriyorum. 
 

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?