HepiSorKategori: SağlıkSokaktan sahiplendiğim kediye hangi aşıları yaptırmalıyım?
Ünal 3 sene önce sordu

Merhaba sokaktan yavru kedi buldum başında bir saatten fazla bekledim annesi yoktu sahiplendim yaklaşık 2 aylık sanırım.belediye veterinerine götürdüm parazit aşı yaptı bir hafta sonra özel veteriner karma aşısı var dedi iç parazit nedir dış parazit nedir karma aşı nedir ? İkinci olarak hırıltı var bana yakınken ve bazen ama tam uyuduğunda kesiliyor hırıltı nefes alışverişleri bana hızlı geldi ama uyuduğunda hırıltı Yok bu bir sorun mu ? Patileri parmakları pembe ama iki ayağında ortaları koyu renk ve son olarak poposu normaldi yalnız dikkatimi çekti hafif bir bölgede siyah gibi olmuş bunlar bir sorun mudur ilginize şimdiden teşekkür ederim

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Yavru kedilerde ilk olarak parazit tedavileri tamamlanır ve sonrasında aşılamaya başlanır. Bu aşılar karma, kuduz, lösemi olarak 3 tanedir. Karma aşı içerik olarak birden fazla etkene karşı koruma sağlar. Lösemi ise yine kedilerde görülen bir virüse karşı koruma sağlar. Kuduz aşısı da yine kuduz virüsüne karşı koruma sağlar ve yasal olarak zorunluluktur. 
 
İç parazitler dostunuzun sindirim sisteminde bulunabilecek ve size bulaşabilecek parazitlerin önlenmesi için düzenli olarak 1.5-2 ay aralığında tekrarlanması önerilen bir tedavidir. Dış parazit kene,pire gibi dostunuza dışarıdan yerleşebilecek parazitlerin önlenmesi için uygulanır. 
 
Hırıltı olarak bahsettiğiniz kedilerin mutlu olduğunda çıkardığı ses ise son derece normaldir. Genellikle kediler kendilerini mutlu hissettiklerinde ve güven duyduklarında bu tarz bir ses çıkarırlar. Eğer kedinizde burun- göz akıntısı, hapşırma gibi belirtiler görürseniz tekrar bize iletebilirsiniz.
 
Renk değişimleri ise genellikle normal olabilir eğer renk değişimleri ile birlikte akıntı, şişkinlik, sık sık yalama gibi davranışlar gördüğünüzde veteriner hekiminize görünmeniz gereken durumlardır. 
 
Geçmiş olsun

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?