HepiSorKategori: SağlıkVan Kedimiz idrarını yaparken zorlanıyor
Ayhan 3 sene önce sordu

Merhaba 10 yaşında Van kedimiz var. Şu ana kadar son 5 yıldır tavuk ciğeri ve tavuk göğsü yiyordu. Son 1 aydır idrar yaparken ağlama idrar miktarında azalma var. Veterinere götürdük idrar baktı kum var denildi. Antibiyotik ve idrarda kan olduğu için kanndurdurucu verildi. Bu 15 gün sürdü. 3 defa idrar bakıldı tıkanıklık devam ediyor kum var denildi. Diyet mama verildi proplan uniary. Kedi tabii mama yı yemiyor zor bela kısırlaştırılmış mama ile karıştırıp verdik mama neredeyse bitti ama kumda kan yok kedi de ağlama yok ama idrar yine az az yapıyor. Eskiden günde 2 defa çok yapardı şimdi 5 defa az az yapıyor. Veteriner ben bilemedim ne olcak diyor.. Sizce ne yapalım? Kotervin diye bi şurup duyduk işe yarar mı veya maltlar varmış faydası olur mu.. Kedimiz dişi. 7 kg..daha önce böyle bir şikayetimiz olmadı. Şimdiden teşekkür ederiz.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedinizin idrar yollarında tıkanıklığa sebep olan taşların çeşidini bilmemiz izleyeceğimiz yolu belirler. Ancak bahsettiğiniz kan gelme durumu normal değil ve detaylı bir muayene edilmesi gerekli. Özellikle ultrason ile böbreklerin ve idrar kesesinin durumunun değerlendirilmesini öneririz.

Su alımını arttırmanız oldukça önemlidir. Yaş mamaları sulandırarak sıvı alımını arttırabilirsiniz.
Kedilerde stres kaynaklı nedenlerin idrar yolu problemlerinde doğrudan etki ettiği biliniyor. Stresten uzak tutmanızı öneririm.

Glukozamin takviyeleri idrar yolu tıkanıklıklarında etkili olabiliyor.
Vitamin C ise idrar yollarında olası taşların tipine göre önerilir yada kaçınılır. Eğer idrar pH’sı ölçüldü ise bu yönde bir destek kullanılabilir. Ancak asidik yapısı itibariyle kararı sonuçlara göre veteriner hekiminize bırakmanızı önerir , soru sormaktan çekinmemenizi tavsiye ederim.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?