HepiSorKategori: SağlıkVeterinerimiz 1 buçuk yaşındaki erkek siyam kedimin ..
Profile photo ofelifkaraca351Marla xx 3 sene önce sordu

Veterinerimiz 1 buçuk yaşındaki erkek siyam kedimin tek testisli olduğunu ve ikinci testisinin karın boşluğunda olabileceğini söyledi. Eğer bu içerideki testis alınmazsa kedimde tümör oluşacagini ve sonra kanser olacağını dile getirdi. Son zamanlarda kedimin sol bölgesinde bir beze olduğunu farkettim. Bu ne anlama geliyor?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Bahsettiğiniz durum kriptorşidi dediğimiz testislerin bir veya her ikisinin keselerine inmemesidir. Normalde doğum öncesi karın boşluğundaki testislerin boşluklara inmesi beklenir. Kedilerde ise ırka bağlı olarak artabilse de %1-2 oranında görülme sıklığına sahiptir. 
 
Bu durum kızgınlık belirtilerinin gösterdiği davranışların daha sık görülmesine ve istenmeyen kızgınlık davranışlarına neden olabiilr. Genetik ve gelişim bozukluklarının yanı sıra tam sebebi açıklanamamıştır. Karın boşluğunda veya inguinal alanda gerçekleşebilen bu durumda kısırlaştırma operasyonu ile her 2 testisin de alınması gereklidir. Eğer içerideki testis alınmaz ise hekiminizin de bahsettiği gibi kistik bir yapıya dönüşebilir. Bu durum sonucunda kansere dönüşebilen bir tümör gelişebilir. 
 
Tavsiyemiz detaylı bir muayene ile kedinizi kısırlaştırmanız olacaktır. Ultrason muayenesi ve operasyon düşünülür ise gereken kan tahlilleri ile sonuca ulaşabilirsiniz. Böyle bir durumda önceliğiniz dostunuzun sağlığı olmalı ve çiftleştirme isteğiniz var ise bahsettiğiniz kitlenin değerlendirilmesinin ardından izlenecek yol belirlenmelidir. Genellikle bu durumu yaşayan bir kedinin çiftleştirilmemesini ve genetik olarak bu problemin taşınmaması önerilir. 
 
Geçmiş olsun.

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?